Logo Przewdonik Katolicki

Prace w niedziele

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Lubię czasami wyszywać obrazki haftem krzyżykowym nie w celu zarobkowym tylko dla przyjemności. Czy haftowanie w niedzielę i święta jest grzechem, czy można to robić?Bożena

Lubię czasami wyszywać obrazki haftem krzyżykowym – nie w celu zarobkowym tylko dla przyjemności. Czy haftowanie w niedzielę i święta jest grzechem, czy można to robić?

Bożena

 

Na wstępie przypomnijmy, że nasze świętowanie niedzieli wynika co najmniej z dwóch przykazań: Bożego „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” i kościelnego, które w obowiązującej wersji zatwierdzonej przez Kongregację Nauki Wiary w 2002 r. brzmi: „W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac nieko­niecznych”.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy haftowanie w niedzielę jest grzechem, czy nie, należy rozstrzygnąć, na ile ta czynność pomaga, a na ile utrudnia zachowanie świątecznego charakteru Dnia Pańskiego. Zakładając, że konkretna osoba ma w niedzielę czas dla Boga, swoich bliskich i własnego rozwoju duchowego, np. przez lekturę duchową, a oprócz tego lubi się odprężyć dzięki swojemu hobby, jakim jest haft obrazków, można byłoby uznać, że w tej sytuacji nie ma mowy o żadnym grzechu. Ale jeśli ktoś przedkłada swoje zainteresowania nad wyżej wymienione sposoby świętowania i oddaje się swej pasji hafciarskiej niejako „bez opamiętania”, to znaczy, że ktoś taki powinien jednak uznać tę czynność za pracę niekonieczną, którą trzeba przełożyć na inne dni tygodnia. Zawsze więc kwestia powstrzymania się od pewnych zajęć (nawet tych podejmowanych nie dla zarobku) będzie wymagać odpowiedniej dojrzałości sumienia.

Ponadto zwróciłbym przy tej okazji uwagę na jeszcze inny aspekt omawianej sytuacji. Chodzi o nasze świadectwo wobec innych domowników, a zwłaszcza dzieci. Jeśli obserwujący nas widzą, że nasze spędzanie wolnego czasu w niedzielę nie różni się prawie niczym od przeżywania go w dni powszednie, to jak damy im do zrozumienia, że ten dzień jest dla nas wyjątkowy, święty? Natomiast jeśli uczynimy go innym, to nie potrzeba będzie wtedy nawet dodawać zbyt wielu słów. Nasi najbliżsi sami dostrzegą naszą odświętność i przypomną sobie o Bogu, dla którego tak w niedzielę się zachowujemy.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Iwona
    18.03.2018 r., godz. 19:36

    Dziekuję czyli rozumiejąc grzechu nie mam też lubie wyszywać w niedzielę do Kościoła chodzę,,ale nie co każdą...

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki