Logo Przewdonik Katolicki

Chroń życie, załóż odblask!

PK
Fot.

W okresie jesienno-zimowym dramatycznie wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów poruszających się poboczami jezdni. W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 1400 pieszych.

 

 
Obecnie na Mazowszu prowadzona jest akcja pod hasłem: „Chroń życie, załóż odblask!”. W jej ramach Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, katolickie parafie oraz PKN Orlen rozdadzą 200 tys. odblaskowych naklejek i opasek. Akcja obejmie zasięgiem gminy wiejskie i wiejsko-miejskie województwa mazowieckiego. To dobra okazja, by zastanowić się nad swoim bezpieczeństwem na drodze.
 
Dopiero na 20. metrze
Szybko zapadający zmierzch utrudnia kierowcom jazdę tak w mieście, jak i poza terenem zabudowanym. W nocy przy złej pogodzie rowerzyści czy piesi ubrani w ciemny strój widziani są przez kierującego pojazdem dopiero z odległości ok. 20 m, jeśli zaś mają na sobie jasne ubranie – 50 m, chociaż są przekonani, że kierowca na pewno ich zauważy i ominie. Nic bardziej mylnego, gdyby tak rzeczywiście było, nie dochodziłoby do tylu tragicznych wypadków. Jeśli ktoś nie wierzy przytoczonym danym, to niech dokona prostego eksperymentu i samemu usiądzie wieczorem za kierownicą i spróbuje wypatrzyć pieszego czy nieoświetlony rower.

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania
drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki