Logo Przewdonik Katolicki

Rowerzyści na drodze

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Kierowcy samochodów zapominają często, że rowerzyści, jeśli nie poruszają się po ścieżce rowerowej i poboczu, są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. W związku z tym, że w Polsce specjalnych ścieżek rowerowych jest bardzo mało, rowerzyści zmuszeni są do poruszania się na ulicach i drogach dla aut. Dotyczą ich więc te same zasady ruchu drogowego, co kierowców poruszających...

Kierowcy samochodów zapominają często, że rowerzyści, jeśli nie poruszają się po ścieżce rowerowej i poboczu, są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.


W związku z tym, że w Polsce specjalnych ścieżek rowerowych jest bardzo mało, rowerzyści zmuszeni są do poruszania się na ulicach i drogach dla aut. Dotyczą ich więc te same zasady ruchu drogowego, co kierowców poruszających się samochodami. Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że jeśli jest wyznaczona ścieżka rowerowa, nie wolno im jechać po drodze dostępnej dla aut. W zasadzie nie wolno im także poruszać się po chodniku dla pieszych, chyba że chodnik jest szeroki na co najmniej dwa metry lub na rowerze jedzie dziecko wraz z towarzyszącym opiekunem.
Do najczęstszych błędów oraz wykroczeń popełnianych przez rowerzystów możemy zaliczyć jazdę przez przejście dla pieszych, ponieważ rower jest pojazdem i przejeżdżanie po pasach dla pieszych jest wykroczeniem. Jazda po zmroku bez świateł ogranicza znacznie widoczność podróżującego rowerem, jest więc niebezpieczna przede wszystkim dla samego rowerzysty, jak i innych użytkowników dróg. Obowiązuje także rowerzystów bezwzględny zakaz jazdy jeden obok drugiego - taka jazda utrudnia znacznie wyprzedzanie zwłaszcza, jeśli z przeciwka nadjeżdża inny pojazd. Rowerzyście absolutnie nie wolno poruszać się po autostradach i drogach szybkiego ruchu - przy tak dużej różnicy prędkości pomiędzy samochodem a rowerem o wypadek nietrudno. Niedopuszczalna jest jazda pod tzw. prąd, a więc wzdłuż lewej krawędzi jezdni. Niebezpieczne jest także przewożenie na kierownicy od roweru siatek z zakupami.
Do najczęstszych wykroczeń kierowców samochodów w stosunku do rowerzystów zaliczyć możemy: niezachowanie wystarczająco dużej odległości przy wyprzedzaniu roweru, zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym jako bezpieczną odległość przy wyprzedzaniu rowerzysty przyjmuje się co najmniej jeden metr. Uwaga ta dotyczy wszystkich, a w sposób szczególny kierowców dużych samochodów: tirów oraz autobusów, gdyż duży podmuch wiatru może sprawić problemy podróżującemu rowerem. Kierowcy samochodów zapominają często, że w miejscu gdzie ścieżka rowerowa przecina jezdnię, pierwszeństwo przejazdu ma rowerzysta. W takich właśnie miejscach najczęściej dochodzi do wypadków. Kolejnym wykroczeniem popełnianym przez kierowców aut to wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. Bardzo wielu kierowców nie traktuje rowerzystów poważnie i jak pełnoprawnych uczestników ruchu, z tego też powodu dochodzi do wielu wypadków, z których z oczywistych względów bardziej poszkodowanymi są rowerzyści.
Wszystkim zaś rowerzystom jak i kierowcom zalecam stosować się do zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych użytkowników dróg.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki