Logo Przewdonik Katolicki

Post eucharystyczny

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

Mam problem, ponieważ ostatnio poszłam z mężem na Mszę św. niedzielną po południu, wcześniej do obiadu wypiwszy wino. Mąż twierdził, że pod wpływem alkoholu nie możemy przystąpić do Komunii św. Czy ma rację?.Grażyna

„Mam problem, ponieważ ostatnio poszłam z mężem na Mszę św. niedzielną po południu, wcześniej do obiadu wypiwszy wino. Mąż twierdził, że pod wpływem alkoholu nie możemy przystąpić do Komunii św. Czy ma rację?”.

Grażyna

 

 

Zanim odpowiem na pytanie, pozwoli Pani, że przytoczę treść przepisów kościelnych dotyczących postu eucharystycznego. Według Kodeksu prawa kanonicznego, który nas, katolików (nie tylko osób duchownych), obowiązuje, powinniśmy się kierować następującymi zasadami. Po pierwsze: „Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii św. powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa. Po wtóre: Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej. I po trzecie: Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny” (por. kanon 919).

Czytając powyższe zalecenia, widzimy, że w przypadku Państwa sytuacji raczej nie zachodził konflikt z żadnym ze wskazań prawa kanonicznego. Jeśli obiad zakończył się na tyle wcześnie, że do przyjęcia Komunii św. upłynęła co najmniej godzina, nie powinni Państwo mieć skrupułów z przyjęciem Ciała Chrystusa. Domyślam się również, że ilość wypitego wina nie stanowiła również żadnego problemu. W wielu krajach (zwłaszcza basenu śródziemnomorskiego) jest naturalne, że do posiłków bywa podawane wino, i nikt nawet nie pomyśli, aby traktować ten napój jako przeszkodę do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. W naszej kraju mamy z tym zwyczajnym postrzeganiem wina jako daru Bożego jeszcze problem, m.in. ze względu na fakt nadmiernego spożycia alkoholu w ogóle. I minie pewnie jeszcze wiele lat, nim się to zmieni. Ale to już jest temat na inny artykuł.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki