Logo Przewdonik Katolicki

Bezpieczeństwo niepełnosprawnych

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Dokładnie 235 osób z bydgoskich warsztatów terapii zajęciowej zostanie objętych szkoleniem w ramach projektu Niepełnosprawny pełnosprawny uczestnik ruchu drogowego. Przedsięwzięcie realizują Caritas Diecezji Bydgoskiej i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Dokładnie 235 osób z bydgoskich warsztatów terapii zajęciowej zostanie objętych szkoleniem w ramach projektu „Niepełnosprawny – pełnosprawny uczestnik ruchu drogowego”. Przedsięwzięcie realizują Caritas Diecezji Bydgoskiej i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

 

Głównym celem projektu jest promowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród osób niepełnosprawnych. Akcję, prowadzoną w ramach Funduszu Małych Grantów, współfinansuje Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Inauguracja projektu odbyła się na terenie Ośrodka Rekreacji Konnej w bydgoskim Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. – To kolejny dowód na to, że osoby niepełnosprawne nie są nam obce. W ciągu wielu lat dotarliśmy ze wsparciem do tysięcy osób. Część z nich znalazła pracę, część wzmocniła swoją osobowość i uwierzyła w siebie – powiedział dyrektor Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

W czasie festynu plenerowego zostały przeprowadzone m.in. zajęcia interaktywne związane z ruchem drogowym, plastyczne (w formie konkursu) zatytułowane „Ja w ruchu drogowym” oraz z zakresu pomocy przedmedycznej, dostosowane do możliwości uczestników projektu. Komisarz Krzysztof Złotnicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podkreślił, że osoby niepełnosprawne są sprawcami wypadków drogowych czy kolizji spowodowanych głównie w sytuacji cofania pojazdu. – Będziemy je zatem wyczulać na właściwe korzystanie z lusterek oraz przewidywanie różnych sytuacji. Sens naszych działań polega przede wszystkim na tym, aby popularyzować wśród niepełnosprawnych zasady bezpiecznego poruszania się po drodze – stwierdził.

„Beneficjenci projektu otrzymali pakiet elementów odblaskowych, które będą mogli umieścić na wózku inwalidzkim, plecaku lub rowerze, aby być bardziej widocznymi na drodze” – powiedziała Monika Kudła, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas Diecezji Bydgoskiej. – To pierwsze na taką skalę przedsięwzięcie w naszym kraju – dodała.

Przez siedem tygodni odbywać się będą spotkania edukacyjne na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego – także dla uczestników warsztatów. Każdy otrzyma certyfikat uczestnictwa w szkoleniu i broszurę dotyczącą bezpiecznych zachowań na drodze.

Projekt stanowi doskonałą okazję do nawiązania współpracy między Caritas Diecezji Bydgoskiej, Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Fundacją na rzecz Ofiar Wypadków Komunikacyjnych i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym „Zielony Liść” z siedzibą w Toruniu oraz kadrą warsztatów terapii zajęciowej w Bydgoszczy.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki