Logo Przewdonik Katolicki

Duszpasterz i intelektualista

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Zaledwie dwa miesiące temu, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodził 15. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Dzisiaj abp Marek Jędraszewski staje na czele Kościoła łódzkiego.

Zaledwie dwa miesiące temu, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodził 15. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Dzisiaj abp Marek Jędraszewski staje na czele Kościoła łódzkiego.

 

Kiedy 24 maja 1973 r. w poznańskiej katedrze przyjmował święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka, nikomu na pewno nie przeszło przez myśl, że ten neoprezbiter trzydzieści sześć lat później napisze monumentalną publikację o wieloletnim sekretarzu kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, odpowiadając tym samym na pytanie postawione przez Jana Pawła II o to, co Kościół poznański robi, by pamiętać o swoim arcybiskupie. Niewielu też pewnie pomyślało, że zaledwie dekadę od momentu święceń będzie on jednym z organizatorów wizyty Jana Pawła II w Poznaniu, prowadząc rozmowy z ówczesną władzą, by polski papież mógł stanąć przed pomnikiem Poznańskich Krzyży.

Znamienne, że właśnie te wielkie postaci polskiego Kościoła w wyjątkowy sposób wpłynęły na osobę i działalność abp. Marka Jędraszewskiego.

 

 

Inspiracje naukowe

– W domu mam kopię fotografii, na której abp Baraniak stoi pomiędzy kard. Wyszyńskim a kard. Wojtyłą, którzy go obejmują, to bardzo symboliczne zdjęcie – przyznał rok temu w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II im. Porczyńskich w Warszawie, podczas gali, kiedy odbierał nagrodę naukową im. Włodzimierza Pietrzaka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie antropologii filozoficznej oraz za pracę historyczno-dokumentalną Teczki na Baraniaka na temat prześladowanego przez UB abp. Baraniaka.

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki