Logo Przewdonik Katolicki

Wyróżnienia dla poznaniaków

PK
Fot.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w poznańskim Ratuszu w dniu patronów miasta Poznania, Świętych Piotra i Pawła Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania otrzymał m.in. ks. Marian Lewandowski, wieloletni kustosz i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w poznańskim Ratuszu – w dniu patronów miasta Poznania, Świętych Piotra i Pawła – Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania otrzymał m.in. ks. Marian Lewandowski, wieloletni kustosz i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

 

„Wybitne dokonania na polu działalności publicznej oraz dorobek naukowy Pani Premier Hanny Suchockiej zasługują na najwyższe uznanie i szacunek. Należy ona do grona wybitnych Wielkopolan, silnie związanych z Poznaniem, którzy wytrwałą pracą, podbudowaną wysokimi kompetencjami, sięgnęli po wysokie, odpowiedzialne stanowiska i funkcje. Uhonorowana wieloma międzynarodowymi wyróżnieniami, Hanna Suchocka jest ambasadorem naszego miasta, regionu i kraju, w pełni zasługującym, by Rada Miasta Poznania nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania” – napisano w uzasadnieniu.

Pierwsza i jak dotąd jedyna kobieta premier w Polsce nie mogła osobiście wziąć udziału w uroczystości z uwagi na ważne obowiązki w Watykanie. Przesłała jednak list, w którym podziękowała za wyróżnienie i podkreśliła, że ma ono dla niej szczególne znaczenie, bo „z Poznaniem jest związana od 50 lat” i zawsze do niego wraca. Honorowe obywatelstwo, jak zapewnił przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, zostanie wręczone Hannie Suchockiej najprawdopodobniej po wakacjach.

Wśród wyróżnionych tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania był m.in. ks. prałat Marian Lewandowski, wieloletni kustosz i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, orędownik ochrony zabytków i edukacji historycznej. Ks. Marian Lewandowski ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i studia konserwatorskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był sekretarzem i kapelanem bp. Tadeusza Ettera, duszpasterzem środowisk artystycznych, przez wiele lat pełnił funkcje kustosza i dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego. Jest członkiem wojewódzkiego Komitetu Walk i Męczeństwa oraz Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.

Wręczając laureatowi wyróżnienie, Ganowicz przypomniał, że ks. prałat Lewandowski był inicjatorem i jednym z wykonawców przywrócenia Akademii Lubrańskiego mieszkańcom i turystom.

Wśród wyróżnionych tytułem zasłużonego dla miasta byli także Holender Leo van Buten, inicjator polsko-holenderskiej wymiany kulturalnej, prof. Zbigniew Kwias, wybitny lekarz i naukowiec w dziedzinie urologii, oraz klub Warta Poznań, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki