Logo Przewdonik Katolicki

20 lat ewangelizacji na falach eteru

Marcin Jarzembowski
Fot.

8 grudnia w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej bp Jan Tyrawa przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 20. rocznicy powstania Radia Maryja.

 
 
Pasterz wskazał na „szczególne miejsce” przeżywania tej uroczystości – świątynię na Wzgórzu Wolności, skąd został przekazany w eter pierwszy program „Radia Maryja”. – Od tamtego czasu mija 20 lat wytężonej pracy, przekazu Ewangelii, informacji, myśli, tego wszystkiego, co buduje naszą chrześcijańską tożsamość i świadomość. Od tamtego czasu mija 20 lat intensywnego rozwoju środków przekazu, gdzie – obok radia – działają telewizja „Trwam” i „Nasz Dziennik” – dodał. Podczas homilii biskup bydgoski ukazał rolę, jaką odegrało i wciąż odgrywa chrześcijaństwo w dziejach ludzkości. Przedstawił jego specyfikę i zachęcił, by wciąż na nowo je odkrywać.
To właśnie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolicką rozgłośnię mogli najpierw usłyszeć mieszkańcy Torunia, Bydgoszczy i okolic. – Pamiętam, jak przyjechał o. Tadeusz Rydzyk. Zapytał mnie wówczas, czy mógłby zainstalować w tym miejscu anteny nadawcze. Odpowiedziałem, że jeśli bp Jan Nowak wyrazi zgodę, ja nie mam nic przeciwko temu. To jedyne radio, które mówi prawdę – wspominał ks. kanonik Stanisław Woźniak, który był wówczas proboszczem parafii św. Jadwigi.
W niespełna trzy lata później Radio Maryja uzyskało koncesję ogólnopolską, uruchamiając nadajniki na terenie całego kraju. Obecny proboszcz ks. kanonik Tomasz Cyl, witając zgromadzonych, zwrócił uwagę, że dzieło Radia Maryja to odpowiedź na wezwanie do głoszenia Ewangelii całemu światu. –To wy podjęliście dzieło, które wpisuje się w zamysł Ojca Świętego. Papież mówił o nowej ewangelizacji za pomocą nowoczesnych form przekazu – powiedział.
W Bydgoszczy obecni byli ojcowie redemptoryści z dyrektorem o. Tadeuszem Rydzykiem, kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, wierni z Polski i zagranicy. – Chcę wam powiedzieć, że jesteście kochani i… nic więcej. Bez was nie byłoby tego radia – powiedział o. Tadeusz.
Celebrę uświetniły swoją obecnością chóry: „Cantus Cordis”, „Exultate Deo” i „Fordonia”. Po Eucharystii rozpoczęła się modlitwa różańcowa, a wspólne świętowanie zakończył Apel Jasnogórski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki