Logo Przewdonik Katolicki

Także tej jesieni

Błażej Tobolski
Fot.

Byłem, słuchałem i chętnie tam wracam. Tak więc gorąco polecam również tegoroczny VI Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana.

 

Byłem, słuchałem i chętnie tam wracam. Tak więc gorąco polecam również tegoroczny VI Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”.


 

Myślę, że wielu melomanów nie wyobraża już sobie jesieni bez festiwalu na Świętej Górze pod Gostyniem. A wszystko zaczęło się od odkryć dokonanych w świętogórskich archiwach.

 

Ożywione archiwa

Badania nad muzyką na Świętej Górze zapoczątkował w latach 70. XX w. ks. Władysław Ziętarski. – Po jego śmierci w 1991 r. dzieło kontynuowała dr Danuta Idaszak, której Zgromadzenie Księży Filipinów ze Świętej Góry zawdzięcza skatalogowanie muzykaliów, opracowanie historii Kapeli Świętogórskiej oraz słownika muzyków gostyńskich – podkreśla Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Musica Sacromontana”, dodając, że odnajdujemy w nim dobrze nam dziś znane nazwiska Zeidlera czy Koperskiego. Wyjaśnia też, że wielka praca muzykologów, badaczy i entuzjastów zgromadzonych wokół Festiwalu „Musica Sacromontana” zaowocowała wprowadzeniem w 2011 r. do Encyklopedii Muzyki nazwiska Józefa Zeidlera. – Czytamy tam, że: „Zeidler, uważany obecnie za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku, do niedawna zajmował w historii muzyki polskiej marginalne miejsce” – zwraca uwagę Czemplik. Ponowne odkrycie tego kompozytora, nazywanego „polskim Mozartem”, było też inspiracją do powołania Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej jego imienia, które w 2006 r. po raz pierwszy zorganizowało festiwal.

 

Mistrzowie muzyki

Od tej pory co roku w urokliwej scenerii świętogórskiej bazyliki prezentowana jest muzyka wybitnych kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu. Tak będzie również i tej jesieni. Usłyszymy m.in., jak zapewnia Wojciech Czemplik, jedne z najstarszych manuskryptów zachowanych do dziś w archiwach Świętej Góry. Będą to utwory Johannesa Baptisty Lohra, czeskiego filozofa i kompozytora, który przybył do tutejszego klasztoru z Brna w 1754 r. – Jego Missa Solemnis z 1782 r., wykonana po raz pierwszy od przeszło dwustu lat, otworzy tegoroczną edycję festiwalu – zapowiada dyrektor artystyczny. Natomiast gościem koncertu zaplanowanego na 25 września będzie Ilya Grubert, wirtuoz i profesor skrzypiec Akademii Muzycznej w Amsterdamie, laureat Konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie oraz Konkursu im. Paganiniego w Genui.

 

 


„Musica Sacromontana” 2011 – koncerty:

24.09., godz. 19:30 – wystąpią: Orkiestra Kameralna „Czech Virtuosi” z Brna i Poznański Chór Kameralny

25.09., godz. 18:30 – wystąpią: Ilya Grubert i Wrocławski Zespół Solistów „Ricordanza”

1.10., godz. 19:30 – wystąpią: Gdyńska Orkiestra Kameralna „Sinfonia Nordica” i Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej

2.10., godz. 18:45 – wystąpią: Orkiestra „Sinfonia Sacromontana” i Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”

Szczegółowy program festiwalu na: www.jozefzeidler.eu

[fot. Sacromontana – D. Hejnowicz/NETBOX]

„Musica Sacromontatna” 2010

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki