Logo Przewdonik Katolicki

Egzamin z wiary

Błażej Tobolski
Fot.

Co to znaczy żyć w komunii z Bogiem, wyjaśnił bp Zdzisław Fortuniak podczas Wielkiego Odpustu w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej.

 

Bp Fortuniak przewodniczył w niedzielę 28 sierpnia uroczystej Sumie odpustowej, która zgromadziła rzesze pielgrzymów. Sprawowana była dokładnie w 45. rocznicę ponownej koronacji cudownego wizerunku Góreckiej Pani.

 

Górecki pontyfikat

Jak przypomniał proboszcz górecki, a zarazem kustosz sanktuarium ks. Piotr Bartkowiak, XVIII-wieczne korony i sukienki zostały skradzione w 1964 r. Po tym smutnym wydarzeniu rekoronacji dokonał 28 czerwca 1966 r. abp Antoni Baraniak. – Korony powróciły tam, gdzie jest ich miejsce, zwieńczyły skronie Maryi, która jest naszą Królową – stwierdził ks. Bartkowiak, wyrażając nadzieję, że kult, którym Niepokalana obdarzana jest na tym miejscu już od przeszło 600 lat, będzie wciąż stąd promieniował. Natomiast nowo mianowanemu proboszczowi bp Fortuniak życzył, „aby do dzieła swoich poprzedników dołożył tę cząstkę, która przypada na jego górecki pontyfikat”.

 

Prawdziwy człowiek sukcesu

Podczas Eucharystii, z racji bliskiego już rozpoczęcia roku szkolnego, polecano Bogu w sposób szczególny dzieci i młodzież oraz tych, którzy „swoje życie związali z pracą w szkole ucząc młode pokolenie i wspierając rodziców w procesie wychowania”. W związku z tym biskup w wygłoszonej homilii podkreślił, że ci, którzy „prawdziwie i rozsądnie kochają dzieci i młodzież wiedzą, że trzeba młodym pokazać, iż przed każdym człowiekiem stoją życiowe zadania, które trzeba wiernie podjąć i wypełnić”. – Wówczas dopiero jest się prawdziwym człowiekiem sukcesu – stwierdził.

 

Polska rzeczywistość

Kaznodzieja zauważył również z przykrością, że, jak się okazuje, w obecnych czasach w Polsce jedynie z katolików można sobie bezkarnie kpić. – Wolno znieważać krzyż w centrum stolicy, pod okiem sił porządkowych, a Pismo Święte można z pogardą publicznie drzeć – przypomniał bp Fortuniak wyrażając przypuszczenie, że gdyby podobne akty agresji i zniewagi dotyczyły innych narodowości czy religii, ich sprawców okrzyknięto by rasistami, antysemitami, bądź fundamentalistami. – W takich warunkach żyjemy i w takiej rzeczywistości zdajemy egzamin z naszej wiary – podkreślił biskup zwracając jednocześnie uwagę na hasło obecnego roku duszpasterskiego obchodzonego w polskim Kościele, a będące również hasłem góreckiego odpustu: „W komunii z Bogiem”. – Mówi nam ono, co trzeba w takiej rzeczywistości robić. Żyć bowiem w komunii z Bogiem, to znaczy słuchać Boga bardziej niż bałamutnych ludzi – wyjaśnił biskup.


 

 

 

[ramka]

W intencji małżonków

W niedzielę 11 września o godz. 16 w katedrze bp Grzegorz Balcerek będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. połączonej z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, w intencji małżonków, którzy w tym roku przeżywają 25. i 50. rocznicę udzielenia sakramentu małżeństwa. Do uczestnictwa w Eucharystii zaproszeni są wszyscy Czcigodni Jubilaci wraz z rodzinami.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki