Logo Przewdonik Katolicki

Kontroluj dziecko przed telewizorem!

PK
Fot.

Już we wrześniu zobaczymy nowe wzory symboli klasyfikacji programów telewizyjnych. Co oznaczają poszczególne znaki?

 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła nowelizację Rozporządzenia w sprawie klasyfikowania audycji mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich. Nowe znaki, jakie zobaczymy w górnym rogu ekranu naszego telewizora, mają zastąpić dotychczasowe, które istnieją od roku 2005. Zmienione symbole mają być bardziej czytelne i lepiej widoczne dla widza. Wszystko po to, by chronić dzieci przed niepożądanymi dla nich treściami, a także dostosować prawo do wymogów Unii Europejskiej.

 

Zmiany

Stosowane do tej pory trójkąty i kółka zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce pojawią się kwadraty w różnym kolorze i z odpowiednim oznakowaniem. I tak dotychczasowe zielone kółko oznaczające brak ograniczeń wiekowych zostanie zastąpione kwadracikiem z uśmiechniętą buźką. Żółty trójką z cyfrą „7” dla programów przeznaczonych dla dzieci od lat 7 zostanie zamienione na niebieski kwadrat z białą „siódemką”. Podobnie, tylko w innym kolorze i z inną cyfrą, będą oznakowane programy dla małoletnich powyżej 12. i 16. roku życia. Znacząco zmieni się grafika dla programów przeznaczonych tylko i wyłącznie dla dorosłych. Dla osób powyżej 18 lat programy będą oznakowane czerwonym kwadratem z kluczem w środku.

To jednak nie wszystkie zmiany KRRiT. Najprawdopodobniej widzowie podczas oglądania programów zostaną także poinformowani o audycji product placement (lokowanie produktu). Chodzi tu o produkty i usługi, które pojawiają się w formie reklamy, np. aktor z serialu pije z kubka z logo znanej marki. Jeśli taka forma promocji będzie miała miejsce podczas emisji danego show czy serialu, na ekranie pojawi się informacja o treści „audycja zawiera lokowanie produktu”.

ter

 

Wyjaśnienie dla składu (podpisy do fotek):

 

Polish tv rating system bo 2011.svg– bez ograniczeń wiekowych

Polish tv rating system 7 2011.svg– dla małoletnich od lat 7

Polish tv rating system 12 2011.svg– dla małoletnich od lat 12

Polish tv rating system 16 2011.svg– dla małoletnich od lat 16

Polish tv rating system 18 2011.svg– dozwolone od lat 18

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki