Spożywanie Eucharystii

Kilka razy uczestniczyłem we Mszy św., podczas której ksiądz zamaczał Hostię we Krwi Pańskiej i tak ją podawał. Dlaczego nie jest tak zawsze? Dlaczego wiernym w Komunii św. podawane jest tylko Ciało Chrystusa, Krew zaś spożywa jedynie kapłan? W Piśmie Świętym czytamy: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy....Jakub
Czyta się kilka minut

Kilka razy uczestniczyłem we Mszy św., podczas której ksiądz zamaczał Hostię we Krwi Pańskiej i tak ją podawał. Dlaczego nie jest tak zawsze? Dlaczego wiernym w Komunii św. podawane jest tylko Ciało Chrystusa, Krew zaś spożywa jedynie kapłan? W Piśmie Świętym czytamy: „Bierzcie i pijcie z niego wszyscy...”.

Jakub

Eucharystia zwana jest Pamiątką Pana, bo w niej dokonuje On wciąż odkupienia świata. Sam Pan Jezus, spożywając z uczniami Ostatnią Wieczerzę, polecił im powtarzać wypowiedziane wówczas słowa i wykonane gesty – „czyńcie to na moją pamiątkę” (zob. 1 Kor 11, 24.25). Uczniowie spożywali wówczas chleb i wino, będące Ciałem i Krwią. Komunia św. daje wierzącym udział w tej samej tajemnicy obecności Pana. 

Spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej jest przywilejem i obowiązkiem chrześcijanina. Od spożywania eucharystycznych postaci uwarunkowane zostało bowiem przez samego Chrystusa nasze zbawienie i życie wieczne: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 53-54).

Kościół wyznaje, że zarówno pod postacią chleba, jak i wina obecny jest cały Chrystus. Spożywając więc jedynie jedną z postaci eucharystycznych, przyjmujemy Pana Jezusa umęczonego i chwalebnego, z Jego Bóstwem i człowieczeństwem. W ten sposób dana jest nam łaska przemieniającej i jednoczącej obecności Chrystusa.

Podawanie Komunii św. jedynie pod postacią chleba przyjęło się ze względów praktycznych (duże zgromadzenia wiernych) od około XIII w. Jednak celebrujący Eucharystię kapłan przyjmował ją zawsze pod obiema postaciami. Odnowiona po Soborze Watykańskim II liturgia przewiduje wiele okoliczności, w których dozwolone, a wręcz wskazane, jest udzielanie Komunii św. wiernym pod obiema postaciami (np. msze związane z udzielaniem innych sakramentów, rekolekcje czy spotkania duszpasterskie).

 

Ks. Krzysztof Różański

 

 

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 3/2011