Logo Przewdonik Katolicki

Spożywanie Eucharystii

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

Kilka razy uczestniczyłem we Mszy św., podczas której ksiądz zamaczał Hostię we Krwi Pańskiej i tak ją podawał. Dlaczego nie jest tak zawsze? Dlaczego wiernym w Komunii św. podawane jest tylko Ciało Chrystusa, Krew zaś spożywa jedynie kapłan? W Piśmie Świętym czytamy: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy....Jakub

 

Kilka razy uczestniczyłem we Mszy św., podczas której ksiądz zamaczał Hostię we Krwi Pańskiej i tak ją podawał. Dlaczego nie jest tak zawsze? Dlaczego wiernym w Komunii św. podawane jest tylko Ciało Chrystusa, Krew zaś spożywa jedynie kapłan? W Piśmie Świętym czytamy: „Bierzcie i pijcie z niego wszyscy...”.

Jakub

 

Eucharystia zwana jest Pamiątką Pana, bo w niej dokonuje On wciąż odkupienia świata. Sam Pan Jezus, spożywając z uczniami Ostatnią Wieczerzę, polecił im powtarzać wypowiedziane wówczas słowa i wykonane gesty – „czyńcie to na moją pamiątkę” (zob. 1 Kor 11, 24.25). Uczniowie spożywali wówczas chleb i wino, będące Ciałem i Krwią. Komunia św. daje wierzącym udział w tej samej tajemnicy obecności Pana. 

Spożywanie Ciała i Krwi Pańskiej jest przywilejem i obowiązkiem chrześcijanina. Od spożywania eucharystycznych postaci uwarunkowane zostało bowiem przez samego Chrystusa nasze zbawienie i życie wieczne: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 53-54).

Kościół wyznaje, że zarówno pod postacią chleba, jak i wina obecny jest cały Chrystus. Spożywając więc jedynie jedną z postaci eucharystycznych, przyjmujemy Pana Jezusa umęczonego i chwalebnego, z Jego Bóstwem i człowieczeństwem. W ten sposób dana jest nam łaska przemieniającej i jednoczącej obecności Chrystusa.

Podawanie Komunii św. jedynie pod postacią chleba przyjęło się ze względów praktycznych (duże zgromadzenia wiernych) od około XIII w. Jednak celebrujący Eucharystię kapłan przyjmował ją zawsze pod obiema postaciami. Odnowiona po Soborze Watykańskim II liturgia przewiduje wiele okoliczności, w których dozwolone, a wręcz wskazane, jest udzielanie Komunii św. wiernym pod obiema postaciami (np. msze związane z udzielaniem innych sakramentów, rekolekcje czy spotkania duszpasterskie).

 

Ks. Krzysztof Różański

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Krzysztof
    02.12.2019 r., godz. 23:41

    Jestem zbulwersowany że z powodów praktycznych mogę zostać pozbawiony szans na życie wieczne bo Jezus mówi wyraźnie kto spożywa i pije a nie tylko kto spożywa !!! Myślę że sprawa jest zbyt poważna aby to bagatelizować. Przecież idąc tym tropem to w wielu miejscach w piśmie można by iść na skróty.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki