Logo Przewdonik Katolicki

Czas na stopy

PK
Fot.

Skomplikowany zespół 26 kości, 20 mięśni, 112 więzadeł i stawów ludzka stopa. Latem jest szczególnie eksponowana. Warto zadbać o te części ciała.

Skomplikowany zespół 26 kości, 20 mięśni, 112 więzadeł i stawów – ludzka stopa. Latem jest szczególnie eksponowana. Warto zadbać o te części ciała.

 

 

 

Prawie przez cały dzień nosimy buty. Klapki, sandały, japonki... Plaża, basen, ogród, taras... Stopy są często zmęczone, obolałe, narażone na otarcia, a nawet rany. Zadbana skóra, idealny pedicure stanowią naszą wizytówkę. Zaniedbania w tej dziedzinie nie tylko pogorszą jakość naszego życia, ale mogą być przyczyną różnych chorób.

 

Naturalny peeling

Przeciętnie stawiamy 15 tys. kroków dziennie. Przy każdym pięta musi wytrzymać obciążenie wynoszące dwa razy tyle, ile waży całe ciało. Podczas wakacji mamy więcej czasu, warto więc zastosować zabiegi pielęgnacyjne stóp, które dobrze wpłyną na kondycję całego naszego organizmu. W dodatku możemy wykorzystać do tego celu przyrodę.

Jeśli mamy własny ogród, działkę czy po prostu trawnik przed domem i mamy pewność, że się nie skaleczymy czy nie odbijemy stopy o kamień, warto chodzić boso po trawie. Zwłaszcza rano, kiedy jest jeszcze rosa. W ten sposób przyniesiemy im ulgę i uzyskamy w ten sposób efekt masażu i odświeżenia.

Natomiast chodzenie boso po piasku brzegiem morza nie tylko nas zrelaksuje, ale równocześnie może być idealnym naturalnym peelingiem.

 

Ziołowa kąpiel

Zmęczonym, poranionym i odparzonym stopom ulgę przyniosą też kąpiele ziołowe, które można przygotować samemu w domu. Ból spowodowany otarciem zmniejszy napar z szałwii, kory dębu i skrzypu polnego. Odparzonym stopom ulgę przyniesie kąpiel z dodatkiem garści mięty czy czarnego bzu. Zanurzając nogi w wodzie z dodatkiem tymianku, rozmarynu czy lawendy, pozbędziemy się nadmiernej potliwości.

Jeśli lubimy odrobinę luksusu, możemy poświęcić jeden wieczór na relaks dla stóp. W tym celu przygotujmy napar z rozmarynu i rumianku. Warto dodać, że każda kąpiel zmiękcza też paznokcie, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrobić pedicure.

Na zakończenie trzeba też zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry stóp. Regularne stosowanie kremów nawilżających i balsamów na pewno korzystnie wpłynie na ich wygląd i nasze samopoczucie. 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki