Logo Przewdonik Katolicki

Wielkie świętowanie

Barbara Sawic
Fot.

We wtorek 7 czerwca, z racji jubileuszu 600-lecia katedry Wniebowzięcia NMP, kulminacyjne obchody święta województwa kujawsko-pomorskiego odbyły się we Włocławku. Odbyła się wyjazdowa sesja sejmiku w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także Msza św. w intencji regionu i odsłonięcie tablicy upamiętniającej włocławskiego przemysłowca i patriotę.

 

 

 

 

Na zaproszenie biskupa diecezjalnego Wiesława Meringa obchodom przewodniczył abp Henryk Muszyński, prymas senior. W bazylice Eucharystię pod jego przewodnictwem celebrowali: pasterz włocławski, biskup bydgoski Jan Tyrawa, biskup toruński Andrzej Suski, biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki, biskup senior Bronisław Dembowski i liczni kapłani. W Mszy św. uczestniczył marszałek województwa Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes, prezydenci Włocławka i Bydgoszczy Andrzej Pałucki i Rafał Bruski, członkowie władz wojewódzkich i miejskich Bydgoszczy, Torunia i Włocławka, parlamentarzyści, poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych. Zgromadzonych pozdrowił ks. bp Mering, który witając ks. abp. Muszyńskiego powiedział m.in.: „Tu Ksiądz prymas dosłownie jest u siebie, ponieważ posługa Waszej Ekscelencji jako biskupa diecezjalnego rozpoczynała się […] pod Krzyżem Tumskim, w katedrze bogatej sześciowiekową tradycją”. Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że święto województwa kujawsko-pomorskiego osadzone jest na fundamencie uniwersalnych wartości związanych z osobą i dziełem Jana Pawła II. Wspomnijmy, że owo święto proklamowano i po raz pierwszy uroczyście obchodzono w 2008 r., w drugim roku rządów Piotra Całbeckiego. Pasterz włocławski nie krył uznania dla zdolności pana marszałka do zjednywania osób i środowisk wokół spraw najważniejszych, jak również dla umiejętności krzewienia regionalnego patriotyzmu i poczucia wojewódzkiej wspólnoty. Kończąc, wezwał wiernych do modlitwy: „Prośmy Pana, aby Jego błogosławieństwo wyzwalało w nas wolę współpracy i dążenia do jedności”.
W homilii ks. prymas senior Muszyński wyraził uznanie dla twórców idei połączenia obchodów święta województwa z kolejnymi rocznicami wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. Dziękował Bogu, że nadeszły czasy, w których  władza świecka nie odwraca się od Kościoła, wraz z nim świętuje narodowe i religijne rocznice. Taka wspólna modlitwa przemienia serca i przynosi błogosławione skutki. Dalsza część homilii zawierała odniesienia do czytań mszalnych oraz stale żywe, uniwersalne cytaty z nauczania Jana Pawła II, który „był z nami jako prorok, wskazywał drogę do domu Ojca, wzywał do nawrócenia, a także uczył wolności”. Na zakończenie hierarcha odmówił Akt Zawierzenia Matce Bożej i wezwał wstawiennictwa bł. Jana Pawła II, papieża.

Po Komunii św. marszałek Piotr Całbecki podziękował za modlitwę, która każdemu człowiekowi „jest potrzebna jak powietrze”. Wyjątkowo potrzebują jej osoby poczuwające się  do odpowiedzialności za los powierzonych im społeczności. Za wspólny mianownik działań władz samorządowych i kościelnych pan marszałek uznał służbę człowiekowi, której wzorem i patronem jest bł. Jan Paweł II.

Podczas Eucharystii Mszę C-dur „Koronacyjną” ( KV 317) Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonały: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego, Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, soliści: Justyna Reczeniedi (sopran), Małgorzata Pańko (alt), Hubert Stolarski (tenor) i Witold Żołądkiewicz (bas). Dyrygował Jerzy Swoboda.

Podczas wspomnianej sesji sejmiku z udziałem prymasa seniora, biskupów: włocławskiego, toruńskiego i bydgoskiego, parlamentarzystów z terenu województwa i wojewody Ewy Mes, Piotr Całbecki i Dorota Jakuta (przewodnicząca sejmiku) wręczyli insygnia województwa, tj. flagę i herb, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP i Okręgowi Kujawsko-Pomorskiemu ZHR. Insygnia otrzymały również: Zespół Szkół Katolickich im. Jana Długosza we Włocławku, Samorządowy Zespół Placówek Oświatowych w Chodczu, Kolegium Kujawskiego Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Zespół Szkół i Placówek im. króla Władysława Łokietka w Radziejowie i Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie. Prelekcję na temat historii diecezji i katedry włocławskiej wygłosił ks. prof. dr hab. Witold Kujawski.

Wczesnym popołudniem przed siedzibą przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego (ul. Bechiego 2) odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej Feliksa Steinhagena  (1904–1939). Steihagen, współwłaściciel i dyrektor włocławskich fabryk celulozy i papieru, podporucznik rezerwy WP, oficer 14. Pułku Piechoty, w latach 1935–1939 mieszkał w willi przy ul. Bechiego 2. Tu również, ciężko ranny w bitwie nad Bzurą, zmarł 12 października 1939 r. Tablicę odsłoniła Magdalena Berestynski, córka F. Steinhagena.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki