Logo Przewdonik Katolicki

Pokolenie JPII

Błażej Tobolski
Fot.

Na czym polega podejmowanie dziedzictwa bł. Jana Pawła II, wyjaśnił abp Stanisław Gądecki przedstawicielom szkół z archidiecezji poznańskiej, których patronem jest błogosławiony papież.

 


 

Kilkuset uczniów i nauczycieli z 19 szkół noszących imię bł. Jana Pawła II wzięło udział w zjeździe, jaki odbył się 3 czerwca na poznańskim Ostrowie Tumskim. Rozpoczęła go uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Stanisław Gądecki. W wygłoszonej homilii przekonywał on zgromadzonych, że „wejście w dziedzictwo bł. Jana Pawła II”, to nie tylko poznanie jego życiorysu i nauczania, chociaż jest ono również „konieczne i potrzebne”. – To jest przed wszystkim wejście w świadectwo apostolskie, które przyświecało papieżowi. Być świadkiem Chrystusa, który się nie lęka i nie milczy w obliczu zła, ale przede wszystkim jest propagatorem dobra, to jest właśnie coś, co jest szlachetnym, wielkim i pociągającym zadaniem wszystkich szkół noszących imię bł. Jana Pawła II – tłumaczył metropolita poznański.

Po zakończonej liturgii plac katedralny wypełnił barwny tłum uczniów niosących przywiezione ze sobą szkolne sztandary i transparenty. Tu czekał na nich słodki poczęstunek, po którym każda ze szkół papieskich krótko zaprezentowała się innym uczestnikom zjazdu. Nie zabrakło też okazji do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z arcybiskupem i zwiedzenia Ostrowa Tumskiego, kolebki chrześcijaństwa w Polsce. – Ponieważ jesteśmy młodą szkołą, funkcjonujemy dopiero niecały rok, nie mogliśmy zorganizować dzieciom wyjazdu na beatyfikację Jana Pawła II, więc ten dzień jest dla nas okazją do złożenia hołdu naszemu, błogosławionemu już, patronowi – wyjaśniła „Przewodnikowi” Maria Podzerek, dyrektor Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Śremie, z której na zjazd przyjechały wszystkie klasy gimnazjalne, czyli 58 uczniów. Wyraziła ona również nadzieję, że spotkanie będzie okazją do integracji i nawiązania kontaktu z innymi szkołami papieskimi po to, „aby wspólnie kontynuować dzieło naszego wielkiego patrona”. Przypomnijmy, że na terenie archidiecezji poznańskiej działają  33 szkoły noszące imię bł. Jana Pawła II.

Jak trafnie ujął abp Gądecki, młodzi uczestnicy zjazdu mogą poczytać sobie „za wielką łaskę od Boga to, że mogli się tu znaleźć i w tej atmosferze przyjaźni, dobroci i wzajemnej miłości wzrastać i stawać się ludźmi, którzy stanowią pokolenie JPII, pokolenie świadków i apostołów Ewangelii”.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki