Logo Przewdonik Katolicki

Mamy nowych kapłanów

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił święceń kapłańskich ośmiu diakonom Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

 

W uroczystej Mszy św. sprawowanej 28 maja w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyli najbliżsi i przyjaciele alumnów, wspólnota seminaryjna z profesorami i moderatorami, a także kapłani, którzy przyjechali do Gniezna z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był również abp senior Henryk Muszyński, gnieźnieńscy biskupi pomocniczy bp Bogdan Wojtuś i bp Wojciech Polak oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Liturgię święceń rozpoczęło imienne wezwanie kandydatów i prośba skierowana do abp. Józefa Kowalczyka o udzielenie im święceń prezbiteratu. Kandydaci i wszyscy obecni wysłuchali także pouczenia, w którym prymas przypomniał istotę posługi prezbitera i zadania z niej wynikające. Jak mówił, posługa ta nie może być jedynie mechanicznym wykonywaniem określonych czynności. Musi był pełniona sercem. – Z nieustanną radością i prawdziwą miłością pełnijcie urząd posługiwania Chrystusowego kapłana, nie szukając korzyści własnej, lecz Jego chwały – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Po złożeniu przez kandydatów uroczystego przyrzeczenia zgromadzeni w katedrze odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później nastąpił najważniejszy moment święceń – abp Józef Kowalczyk, a następnie abp senior Henryk Muszyński, bp Bogdan Wojtuś, bp Wojciech Polak oraz kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną będącą prośbą do Boga o udzieleni im darów Ducha Świętego potrzebnych do pełnienia przyszłej posługi. Neoprezbiterzy namaszczeni zostali również olejem krzyżma oraz złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi, z którym pod koniec liturgii święceń wymienili pocałunek pokoju oznaczający, iż są uważani za jego współpracowników, braci i przyjaciół. Nałożyli także ornaty.

Na zakończenie Eucharystii prymas przypomniał neoprezbiterom, że dzień ich święceń jest dniem szczególnym, w którym Kościół w Polsce wspomina 30. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego obrońcy wiary i Kościoła. – Wierni waszemu powołaniu, za przykładem Prymasa Tysiąclecia rozbudzajcie ducha apostolskiego wśród katolików świeckich. Ludzie współcześni bardzo czekają na apostolskie świadectwo wierzących, którzy w imię Chrystusa wnoszą ład moralny i pokój w struktury życia całego społeczeństwa. Potrzebne jest im wasze sakramentalne kapłaństwo służebne, pokorne oraz pełne apostolskiej pasji – mówił prymas. Prosił również nowo wyświęconych, by szli w świat odważnie i z ufnością. – Nie lękajcie się i nie popadajcie w zwątpienie! Trudności są po to, aby je przezwyciężać. Niech nie zagaśnie w waszych sercach entuzjazm religijnego oddania ludziom w Chrystusie.

 Nowi księża:

 

 

ks. Sławomir Dziankowski – pochodzi z parafii pw. Świętej Jadwigi w Inowrocławiu

ks. Zbigniew Ilkowski – pochodzi z parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu

ks. Kamil Jadczak – pochodzi z parafii pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie

ks. Roman Kruk – pochodzi z parafii pw. Świętej Trójcy w Górze

ks. Marcin Łojko – pochodzi parafii pw. św. Józefa w Kołodziejewie

ks. Mariusz Orlikowski – pochodzi parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie

ks. Bartosz Rajewski – pochodzi z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie

ks. Maciej Sławinowski – pochodzi z parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki