Logo Przewdonik Katolicki

Daria w Wiecznym Mieście

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Gimnazjalistka z Bydgoszczy Daria Barszczyk zaśpiewała 1 maja na Placu św. Piotra w Rzymie fragment Koronki do Bożego Miłosierdzia. Poprzedziła ona Mszę św., w czasie której został beatyfikowany Jan Paweł II.

 


 

Daria była jedyną Polką, która z Chórem i Orkiestrą Papieską śpiewała podczas uroczystości na Placu św. Piotra. – Zgłosiła się do mnie katechetka jednej z bydgoskich szkół i odtworzyła fragment nagrania Darii. Zapytała, czy nie mogłaby ona reprezentować Bydgoszczy i Polski w Rzymie. W pierwszej chwili myślałem, że jest to całkowicie niemożliwe. Jednak pomysłodawczyni podjęła się uzgodnienia wszystkiego ze stroną włoską. Potrzebna była pomoc finansowa. Nie mogłem nie podjąć próby zorganizowania tego wyjazdu – powiedział ks. dr Sylwester Warzyński, rzecznik prasowy diecezji bydgoskiej.

Elżbieta Rybacka jest katechetką w Zespole Szkół nr 28 w Bydgoszczy. Jej kontakty z Włochami sięgają 1991 r. – Wiedziałam, że Daria śpiewa. Jednak nie byłam świadoma, że tak pięknie. Pojawiło się we mnie pytanie, dlaczego nie mogłaby zaśpiewać podczas beatyfikacji? – opowiadała.

Katechetka w czasie tegorocznych ferii zimowych odwiedziła we Włoszech swoich przyjaciół. Wcześniej wykonała kilka telefonów, umawiając się m.in. z dyrygentem ks. Marco Frisina. Kapłan jest autorem wielu utworów z zakresu muzyki sakralnej, ścieżek dźwiękowych do filmów oraz oratoriów napisanych dla Jana Pawła II. – Kiedy przedstawiłam mu całą sytuację, usłyszałam: „Możemy dać Darii kawałek po polsku”. Jedno ze zdań, które wypowiedział Jan Paweł II, odchodząc do Domu Ojca, brzmiało: „Szukałem was…”. Więc Daria się znalazła – zakończyła.

Daria uczęszcza do Zespołu Szkół nr 28 w Bydgoszczy. Również od wielu lat amatorsko uczy się śpiewu. Niewidoma nastolatka korzystała z lekcji w jednym z Domów Kultury i uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Ciechocinku. – Nie wiedziałam, że spotka mnie tak wielki zaszczyt. Marzyłam wcześniej o tym, aby pojechać zagranicę. O tym, że jest to akurat Rzym, wierzę, że zdecydował Bóg. Dla mojego serca, dla mojej wiary to niesamowite umocnienie. Pierwsza myśl była taka, że Jan Paweł II chce, abym to była ja. Inaczej by się tak nie stało – powiedziała.

Koszty wyjazdu zostały pokryte przez bp. Jana Tyrawę i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Ordynariusz wraz z prezydentem, w czasie specjalnej konferencji prasowej, wręczyli Darii oraz pani Elżbiecie bilety na przelot do Rzymu, rezerwację noclegów i ubezpieczenia.

Daria Barszczyk wystąpi w Bydgoszczy 5 czerwca. Diecezja i miasto organizują wówczas modlitwę dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki