Logo Przewdonik Katolicki

Wierni papieskiemu dziedzictwu

PK
Fot.

Proszę Was: Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!.

„Proszę Was: Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!”.

 

 

Ten, wciąż aktualny, apel skierował Jan Paweł II do młodzieży w Gnieźnie w 1979 r., mówiąc o chrześcijańskiej kulturze i tradycji naszego narodu. Dziś mamy także obowiązek przechować, pomnożyć i przekazać następnym pokoleniom dziedzictwo, które pozostawił nam nasz wielki rodak. W archidiecezji poznańskiej tego zadania podjęło się wiele instytucji i środowisk. Działalność niektórych z nich przedstawiamy krótko poniżej, zachęcając jednocześnie do włączenia się w nią wszystkich, którzy pragną wznosić papieżowi „żywe pomniki”.

 

 

Szansa dla młodych

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od 11 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku szkolnym pomocą objęto 2500 osób z terenu całego kraju. Wybrane one zostały spośród kandydatów spełniających podstawowe kryteria, czyli osiągających średnią ocen minimum 4,8, pochodzących z miejscowości do 20 tys. mieszkańców i mających trudną sytuację materialną. Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego oraz z odpisu 1 proc. podatku i darowizn. Program stypendialny obejmuje jednak nie tylko pomoc finansową, ale również formację. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym. Obecnie stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia otrzymują 32 osoby z terenu archidiecezji poznańskiej, 12 studentów i 20 uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Więcej informacji na: www,dzielo.pl.

 

 

Czego uczy nas papież?

Instytut Tertio Millennio założył w 1996 r. dominikanin o. Maciej Zięba w odpowiedzi na ogłoszony przez Jana Pawła II list apostolski Tertio Millennio Adveniente wzywający do duchowego przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa w roku 2000. Ośrodek ten popularyzuje naukę społeczną Kościoła, a zwłaszcza nauczanie Jana Pawła II przez spotkania, seminaria i publikacje. W Poznaniu prężnie działa oddział Instytutu Tertio Millennio. Organizuje on m.in. Debaty Tertio odbywające się w każdą pierwszą środę miesiąca w Piwnicy Farnej przy pl. Kolegiackim, których celem jest konfrontacja różnych sposobów myślenia. W tym roku poznański oddział Instytutu prowadzi także, już po raz drugi, seminarium „Teologia ciała, czyli o seksualności człowieka w nauczaniu Karola Wojtyły-Jana Pawła II”, przeznaczone dla studentów i doktorantów. Więcej informacji na: www.tertio.pl.

  

Zaczęło się od Eucharystii

Po odejściu Jana Pawła II do domu Ojca, 2 kwietnia 2005 r., na poznański Ostrów Tumski przybywało tysiące ludzi, a wśród nich wielu młodych, aby w tych bolesnych chwilach jednoczyć się na modlitwie za zmarłego papieża. To dla nich powstało Duszpasterstwo Młodych 20/30 i Msza św. sprawowana w katedrze co tydzień o godz. 20:30, od niedzieli po pogrzebie Ojca Świętego. – Chcieliśmy tym młodym ludziom, którzy wówczas z tak wielkim entuzjazmem przychodzili do katedry, aby się modlić; którzy też wchodzili na nowo na drogę wiary, zaoferować coś, co pomogłoby im wytrwać przy Chrystusie – wspomina ks. Dariusz Madejczyk, jeden z jego duszpasterzy i zarazem redaktor naczelny naszego tygodnika. I tak powstało duszpasterstwo, którego nazwa wskazuje nie tylko na godzinę coniedzielnej wspólnej Eucharystii, ale również na przedział wiekowy jego członków: 20- i 30-latków. Jak jednak zapewnia ks. Madejczyk, nikt z przychodzących na Msze św. nie pyta o wiek. Wśród ich uczestników są zarówno studenci, jak i osoby pracujące, narzeczeni i małżeństwa, nie tylko z Poznania, ale i z okolicznych miejscowości. Duszpasterstwo proponuje im również m.in. modlitwę ze śpiewami z Taizé, piątkowe spotkania formacyjne czy rekolekcje. A to wszystko w atmosferze serdeczności, modlitwy, ale i młodzieńczej radości, no i pod ojcowskim okiem Jana Pawła II. Więcej informacji na: www.20na30.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki