Logo Przewdonik Katolicki

Święty, czyli prawdziwy chrześcijanin

Abp Stanisław Gądecki
Fot.

Kiedy sześć lat temu odchodził od nas Jan Paweł II, byliśmy pogrążeni w smutku i bólu po utracie bliskiej nam osoby. W tamtych dniach wszyscy byliśmy wzruszeni i nie wstydziliśmy się łez.

 

Świadczyły one o naszej miłości, żalu i stracie. Ukojenia szukaliśmy w żarliwej modlitwie za duszę zmarłego papieża. Ale już wtedy byliśmy przekonani o tym, co teraz Kościół potwierdził w uroczysty sposób w akcie beatyfikacji sługi Bożego; Ojciec Święty Jan Paweł II cieszy się chwałą nieba!

W kwietniu 2005 r., w obliczu śmierci papieża, wielu ludzi pojednało się z sobą, przebaczając sobie nawzajem dawne urazy i krzywdy. Wiele osób – po wielu latach – przychodziło do kościołów, szukając pojednania z Bogiem w spowiedzi św. Mamy nadzieję, że uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II stanie się kolejnym impulsem do otwarcia serc Chrystusowi, którego papież Polak nieprzerwanie głosił całemu światu. Chcemy wierzyć, że chwile wzruszeń – związane z wyniesieniem do chwały ołtarzy Jana Pawła II – poza ulotnym uniesieniem, staną się dla wielu osób początkiem kolejnego etapu rozwoju ducha.

Przecież Błogosławiony wzywał nas do odwagi w pokonywaniu przeszkód na drodze do osobistej doskonałości, widząc w uległości wobec Bożych natchnień skuteczny sposób na osiągnięcie zwycięstwa nad tym, co grzeszne w człowieku. A w swojej książce Przekroczyć próg nadziei pozostawił nam pragnienie swojego serca: „ażeby wyzwolić człowieka współczesnego od lęku przed sobą samym, przed światem, przed innymi ludźmi, przed potęgami tego świata, przed systemami, przed tym wszystkim, co jest symptomem niewolniczego lęku tak zwanej siły wyższej, którą człowiek wierzący nazywa Bogiem, trzeba temu człowiekowi z całego serca życzyć, ażeby nosił i pielęgnował w swym sercu tę bojaźń Bożą, która jest początkiem mądrości. Taka bojaźń Boża jest zbawczą siłą Ewangelii. Ona jest twórcza, nigdy zaś destruktywna. Ona rodzi ludzi, którzy kierują się odpowiedzialnością, odpowiedzialną miłością. Ona rodzi ludzi świętych, czyli prawdziwych chrześcijan, a przyszłość świata ostatecznie do nich należy”.

Ciesząc się darem beatyfikacji Jana Pawła II, zapraszam wszystkich, którzy czują potrzebę wspólnego dziękowania Bogu za życie i dzieło papieża Polaka, na dziękczynną Eucharystię, której będzie przewodniczył ks. kard. Józef Glemp, w rocznicę urodzin Ojca Świętego, na placu przed Bazyliką Archikatedralną w Poznaniu, w środę 18 maja 2011 r. o godz. 19. Jestem przekonany, że wspólne dziękczynienie poszerzy nasze serca na przyjęcie łaski Bożej, tak bardzo potrzebnej dla naszego wzrostu w świętości.

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki