Logo Przewdonik Katolicki

Portrety księdza prymasa

Barbara Sawic
Fot.

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński był i pozostaje autorytetem dla Polaków. Wierzymy, że jako sługa Boży wstawia się za nami w niebie. Za życia wskazywał drogę wiary narodowi, który opierając się realiom ustroju komunistycznego, starał się żyć według prawd Bożych głoszonych przez Kościół.

 

 

 

Mimo że samotnie musiał stawiać czoła systemowi politycznemu i doświadczył ciężkich represji, ksiądz prymas pozostał człowiekiem bez skazy. Siebie i wszystkie sprawy zawierzył Bogu Jedynemu (Soli Deo) i Maryi.

W tym roku 12 maja będzie dniem 65-lecia konsekracji biskupiej, 28 maja 30-lecia śmierci, a 3 sierpnia upłynie 110 lat od narodzin kard. Wyszyńskiego. Do należytego uczczenia tych rocznic wielu z nas czuje wewnętrzne zobowiązanie. Nie tylko przez udział w celebracjach kościelnych, w modlitwach o beatyfikację sługi Bożego, ale i przez propagowanie nauczania, idei, którym hołdował, przez przypominanie młodszemu pokoleniu jego zasług dla Kościoła i Polski. Przemysław Ciesielski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, zorganizował konkurs plastyczny pt. „W Roku Prymasa Tysiąclecia”. Uczestnikami twórczej rywalizacji byli czwartoklasiści mający sporządzić portret prymasa Wyszyńskiego. Spośród najlepszych prac jury w składzie: Agnieszka Pakuła, Teresa Niemczynowicz i Przemysław Ciesielski wybrało trzy. Zwycięzcą został Krystian Konieczka (IV b), drugie i trzecie miejsca zajęli: Wiktor Osowicz (IV b) i Aleksandra Kasprzak (IV c). Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

Zgodnie z celem konkursu dzieciom przedstawiono w przystępny sposób postać z  panteonu wybitnych Polaków. Postać ściśle złączoną również z dziejami Kościołów włocławskiego i gnieźnieńskiego, czyli rodzin diecezjalnych tak ważnych dla golińskiej parafii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki