Logo Przewdonik Katolicki

OTK ? - o tak!

Paweł Piwowarczyk
Fot.

18330, 1347, 1946. Te liczby świadczą o tym, jakim zainteresowaniem cieszy się XXI edycja Olimpiady Teologii Katolickiej.

 

18 330, 1347, 1946. Te liczby świadczą o tym, jakim zainteresowaniem cieszy się XXI edycja Olimpiady Teologii Katolickiej.

 

 

W tym roku w etapie szkolnym olimpiady wzięło udział 18 830 uczniów z 1347 szkół. Uczniami opiekowało się 1956 nauczycieli. Olimpiada Teologii Katolickiej (zwana do 2003 r. Olimpiadą Wiedzy Religijnej) umieszczona jest na ministerialnej liście olimpiad i konkursów przedmiotowych. Skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Kraków w papieskim roku

Corocznie olimpiadę organizuje inna diecezja. W tym roku padło na diecezję krakowską. Padło szczęśliwie, bo właśnie w roku beatyfikacji odbędzie się ona w tak szczególnym dla Jana Pawła II miejscu. Diecezja przygotowująca olimpiadę proponuje również temat. Krakowscy organizatorzy zaproponowali hasło i motto tegorocznych zmagań: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Tym samym wpisali olimpiadę w szereg przedsięwzięć organizowanych pod tym tytułem na terenie Małopolski.

 

Małopolska świętych i miłosierdzia

Oprócz Jana Pawła II uczestnicy poznają również znaczące postaci ziemi krakowskiej, które pełniły dzieło miłosierdzia. Specjalnie na potrzeby olimpiady powstały biogramy tych osób napisane przez ks. prof. Edwarda Stańka i ks. prof. Kazimierza Panusia. Etap finałowy, w którym wzięło udział 123 uczniów z całej Polski, odbył się w dniach od 17 do 19 marca. Mamy powody do radości, bo z diecezji krakowskiej w całej olimpiadzie wzięła udział największa liczba uczniów z aż 107 szkół Małopolski.

 

 

 


 

Ewangelizacja z miłosierdziem

Mówi ks. mgr lic. Dariusz Pacula – organizator konkursu z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej

 

– Katecheza szkolna nie może być wyłącznym sposobem docierania do młodzieży z Ewangelią. Jeżeli są olimpiady z matematyki, polskiego, to dlaczego nie ma być z religii? Motywacja jest różna, ale śmiało można mówić, że w olimpiadzie startuje elita młodzieży. Wielu uczestników jest związanych z grupami przy parafii. Dużą rolę odgrywa inspiracja katechety. Jeśli zachęci, zainteresuje, to uczniowie chętnie się w nią włączają. Przyciągają na pewno indeksy na studia filozoficzne, teologiczne, które można wygrać. Są też tacy, którzy startują, bo myślą już o powołaniu kapłańskim, zakonnym. Wielu z uczestników podejmuje potem studia teologiczne.

Organizując takie konkursy, wypełniamy słowa Jana Pawła II, który mówił o nowej ewangelizacji. Tę ewangelizację podkreślamy po etapie szkolnym, gdy zamiast na województwa dzielimy szkoły ze względu na diecezje. Przez tematykę tegorocznej olimpiady pomagamy rozpalać „iskrę orędzia Bożego Miłosierdzia”, zwłaszcza wśród młodzieży.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki