Logo Przewdonik Katolicki

Nie stracić wiary

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Mam na imię Marek i jestem z powodu swej choroby alkoholikiem, a ze względu na swą wiarę katolikiem. Nie piłem już 7 lat, zdrowiejąc na programie 12 kroków AA, a żona moja, Bożenka, od 8 lat zdrowiała, korzystając z programu 12 stopni Al-Anon (…) Ja wiedziałem co mam robić, żeby utrzymywać abstynencję i trzeźwość miałem program, który mi w tym pomagał. Żona moja miała swój program i swoją wspólnotę, która pomagała jej zdrowieć. A mimo to małżeństwo nasze drżało w posadach i często było zagrożone wizją rozpadu. Nie umieliśmy rozmawiać ze sobą to fragment świadectwa Marka Grunwalda, który w 1996 r. wraz z żoną Bożeną założył Wspólnotę Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym.

„Mam na imię Marek i jestem z powodu swej choroby alkoholikiem, a ze względu na swą wiarę – katolikiem. Nie piłem już 7 lat, zdrowiejąc na programie 12 kroków AA, a żona moja, Bożenka, od 8 lat zdrowiała, korzystając z programu 12 stopni Al-Anon (…) Ja wiedziałem co mam robić, żeby utrzymywać abstynencję i trzeźwość – miałem program, który mi w tym pomagał. Żona moja miała swój program i swoją wspólnotę, która pomagała jej zdrowieć. A mimo to małżeństwo nasze drżało w posadach i często było zagrożone wizją rozpadu. Nie umieliśmy rozmawiać ze sobą” – to fragment świadectwa Marka Grunwalda, który w 1996 r. wraz z żoną Bożeną założył Wspólnotę Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym.

 

Wspólnota pomaga nie tylko osobom uzależnionym, ale także ich najbliższym. Działa w różnych miejscach Polski, od niedawna także w archidiecezji gnieźnieńskiej, a konkretnie w parafii pw. św. Leonarda w Słupcy. Spotkanie założycielskie odbyło się 13 marca, w niedzielę kończącą 44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W spotkaniu uczestniczyło blisko 40 osób, m.in. państwo Grunwaldowie oraz opiekun duchowy wspólnoty o. Krzysztof Kościelecki OFMCap. – Powstanie Wspólnoty Rodzin w naszej parafii było inicjatywą oddolną, podjętą przez małżonków, którzy w jej spotkaniach już uczestniczyli. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie się rozwinie i przyniesie dobre owoce – mówi proboszcz słupeckiej parafii ks. Jacek Dziel. Przyznaje również, że temat alkoholizmu nie jest mu obcy. Stykał się z nim przez wiele lat jako dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. – Problem z alkoholem ma nie tylko ten, który pije, ale cała jego rodzina. I cała rodzina musi być objęta leczeniem i wsparciem. Tak jest właśnie we Wspólnocie Rodzin. Dodatkowo ogromną rolę odgrywa tu modlitwa i relacja z Bogiem – dodaje ks. Dziel.

Spotkania Wspólnoty Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym odbywać się będą w Słupcy w każdą drugą sobotę miesiąca po wieczornej Mszy św. Miejsce spotkań jest szczególne. Parafia pw. św. Leonarda (zrzucającego kajdany) to także sanktuarium Świętego Krzyża, które – jak ma nadzieję ks. Dziel – stanie się dla wielu sanktuarium wolności od nałogu. Informacje, pytania: 63 275 19 71 lub jacek.dziel@gmail.com Więcej na temat wspólnoty pod adresem www.wspolnota.e.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki