Po prostu się módlmy
W swoim liście pasterskim odczytanym w kościołach archidiecezji w niedzielę 20 lutego arcybiskup przypomniał podstawowe kierunki nauczania „papieża Polaka, który uczył nas dróg doskonałości” przez prawie 27 lat swojej posługi Piotrowej. Jednocześnie podkreślił, że beatyfikacja Jana Pawła II będzie potwierdzeniem tego, że „świętość ukazywana przez życie Ojca Świętego jest osiągalna”, że i „my, w naszym stanie życia, możemy ją osiągnąć z pomocą łaski Bożej”. – Przygotujmy się więc do owocnego przeżycia momentu beatyfikacji, która będzie także wielkim przypomnieniem o naszym osobistym powołaniu do świętości – apelował abp Gądecki. Zachęcił przy tym, abyśmy do tego doniosłego wydarzenia przygotowywali się przede wszystkim w naszych parafiach podczas rekolekcji wielkopostnych, nabożeństw Drogi Krzyżowej i Gorzkich żali oraz przez modlitewne czuwanie aż do północy we wszystkich kościołach parafialnych w wigilię uroczystości Miłosierdzia Bożego, kiedy to w Rzymie odbędzie się uroczysta beatyfikacja papieża.
Zachowajmy dziedzictwo
Ponadto metropolita poznański ogłosił utworzenie w Poznaniu Centrum Jana Pawła II. Jak wyjaśnił, jego działalność zostanie oparta na istniejących już Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym oraz Wydziale Teologicznym UAM, a celem tej instytucji będzie gromadzenie pamiątek po papieżu oraz wszelkich dokumentów obrazujących związki Jana Pawła II z Poznaniem i naszą archidiecezją. Zebrane zostaną w nim również wspomnienia i świadectwa ludzi dotyczące pobytów Karola Wojtyły i Jana Pawła II w archidiecezji poznańskiej, a także związane z tymi wydarzeniami zasoby audiowizualne i fotograficzne, grafiki, medale, malarstwo czy przedmioty liturgiczne, słowem wszystko, co ma związek z działalnością polskiego papieża. Poza tym centrum stanowić będzie bazę informacyjną o nadanych Ojcu Świętemu tytułach naukowych, honorowych obywatelstwach miast, instytucjach noszących jego imię, nazwach ulic i placów, a także ufundowanych ku jego czci pomników.
W ramach działalności centrum organizowane będą również konferencje naukowe i seminaria, których celem będzie poznanie myśli Jana Pawła II i dyskusja nad znaczeniem jego pontyfikatu w szerszym kontekście historycznym. Projekt zakłada także powstanie księgozbioru papieskiego zawierającego dzieła Karola Wojtyły oraz książki i artykuły dokumentujące nauczanie i działalność Jana Pawła II.
Módlmy się razem!
Inicjatywy ogólnoarchidiecezjalne związane z beatyfikacją Jana Pawła II:
– Poznańska Droga Krzyżowa ulicami miasta. W czasie jej trwania niesiony będzie krzyż trzymany przez Jana Pawła II podczas Drogi Krzyżowej w ostatni Wielki Piątek jego życia, a rozważane będą teksty nauczania papieża – 10 marca (w czwartek po Popielcu). Wyruszy ona na pl. Mickiewicza sprzed fary po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 18
– Msza św. dziękczynna w archidiecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego (os. Jana III Sobieskiego) – 1 maja o godz. 15 (w dniu beatyfikacji)
– Apel przy pomniku Jana Pawła II na placu katedralnym – 1 maja o godz. 21
– Czuwanie przy Krzyżu Papieskim na Łęgach Dębińskich (park im. Jana Pawła II) – 2 maja o godz. 21
– Uroczyste dziękczynienie archidiecezji poznańskiej za beatyfikację na pl. Adama Mickiewicza – 18 maja o godz. 19 (w rocznicę urodzin papieża)
– Dziękczynna pielgrzymka archidiecezjalna do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach (jesień tego roku).
Pobyty Karola Wojtyły w Poznaniu i archidiecezji poznańskiej:
1959 r. – rekolekcje u oo. dominikanów w Poznaniu
1966 r. – obchody Millennium Chrztu Polski
1968 r. – tysiąclecie biskupstwa poznańskiego
1971 r. – Katolickie Dni Społeczne
1972 r. – 132. zebranie Konferencji Episkopatu Polski
1977 r. – wakacje w Białej (Puszcza Notecka)
1978 r. – peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Jan Paweł II nawiedził też Poznań podczas swoich pielgrzymek do Polski:
20 czerwca 1983 r. odprawił Mszę św. na Łęgach Dębińskich, podczas której beatyfikował, świętą dziś, Urszulę Ledóchowską oraz spotkał się z duchowieństwem w katedrze.
3 czerwca 1997 r. spotykał się z młodzieżą na pl. Adama Mickiewicza
Natomiast 4 czerwca 1997 r. papież odwiedził również Kalisz (diecezja kaliska wchodzi w skład metropolii poznańskiej), gdzie odprawił Mszę św. na pl. św. Józefa i poświęcił nowo utworzone Wyższe Seminarium Duchowne.
Podziel się wspomnieniami
Każdy, kto posiada wspomnienia związane z pobytami Karola Wojtyły i Jana Pawła II w archidiecezji poznańskiej i chciałby się nimi podzielić, może to uczynić, przesyłając je pod adres specjalnie w tym celu uruchomionej skrzynki e-mailowej: centrumjp2@archpoznan.pl. Pod ten adres można również nadsyłać wszelkie propozycje związane z działalnością Centrum Jana Pawła II.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













