Logo Przewdonik Katolicki

1 lekarz - 25 tysięcy pacjentów

PK
Fot.

Wyruszyli z ponad stu parafii. Frekwencja? Około tysiąca osób. Cel? Pomoc misjom. Sposób realizacji? Kolędowanie misyjne! O inicjatywie opowiada s. Bożena Najbar z Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej.

Do kiedy potrwa w parafiach kolędowanie misyjne?

- Kolędnicy Misyjni kolędują z reguły pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Z wielu względów kolędowanie misyjne może odbywać się przez cały czas trwania  Bożego Narodzenia. Celem kolędowania misyjnego jest nieść radość Bożego Narodzenia do wszystkich rodzin w parafii.

 

W jaki sposób dzieci przygotowują się do kolędowania?

- W Adwencie proponowaliśmy dzieciom m.in. przeżycie tego szczególnego czasu w Kościele w łączności z ich rówieśnikami ze wszystkich kontynentów, które wyrażało się w modlitwie i dobrych uczynkach czynionych z myślą o dzieciach, które nie znają radości Bożego Narodzenia. Były też specjalne spotkania i katechezy.

 

Do kogo trafi pomoc zebrana w ramach akcji?

- Dzięki ofiarom zrealizowane zostaną projekty związane z pracą  księży i świeckich misjonarzy w Tanzanii (szkoła dla dzieci Masajów oraz utrzymanie dzieci w Shirati), Brazylii (zakup Pisma Świętego, paczki dla biednych dzieci), Peru (adopcja misyjna) i na Ukrainie (na posiłki i pomoce dydaktyczne dla dzieci) oraz projekt papieski w Ugandzie. Bieda i niepokój nękają na co dzień większość ugandyjskich dzieci. Połowa mieszkańców nie ma dostępu do wody pitnej. Na jednego lekarza przypada 25 tys. pacjentów, a szkoła… jest często niespełnionym marzeniem. Największym dramatem ugandyjskich dzieci jest niekończąca się wojna domowa. Dzieci są szkolone na brutalnych żołnierzy. Obecnie w Ugandzie pracuje 10 misjonarzy z Polski. Dzięki projektom edukacyjnym mali Ugandyjczycy będą mogli uczyć się w szkole. Potrzebne są remonty i wyposażenie szkolnych sal, wsparcie katolickich szkół i internatów, materiały szkolne i pedagogiczne, opłaty czesnego.

 

 

 


Misyjny Dzień Dzieci

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego zaprasza grupy misyjne oraz grupy, które wzięły udział w kolędowaniu misyjnym na Misyjny Dzień Dzieci. Kiedy? 15 stycznia w Krakowie na Wzgórzach Krzesławickich, w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Program spotkania:

10.00 - Msza św.

11.00 - Przerwa na posiłek (zabawy z dziećmi)

12.00 - Przegląd grup kolędniczych

13.00 -  Film o misjach

13.30 - Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród

            14.00 - Przesłanie i zakończenie

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki