Logo Przewdonik Katolicki

Skąd się biorą talenty?

Aleksandra Karpińska
Fot.

Deo gratias, czyli Bogu niech będą dzięki! Pod takim wezwaniem, w dniach 29-30 października, odbyła się we Włocławku trzecia edycja oriońskiego festiwalu piosenki religijnej. Organizatorem artystycznego przedsięwzięcia jest parafia Najświętszego Serca Jezusowego, która w tym roku obchodzi 75-lecie istnienia.

 

Podczas dwóch festiwalowych dni zaprezentowało się siedemnastu wykonawców z Włocławka i ośmiu z różnych miejsc Polski. – Dzięki Bogu, liczba uczestników „Deo gratias” rośnie z roku na rok – stwierdził proboszcz parafii ks. Paweł Szymański FDP. – Naszym celem jest pokazanie ludziom, jak wspaniałą i zdolną mamy młodzież – dodał. Inny powód? Promowanie chrześcijańskich wartości poprzez śpiew, który jest zwielokrotnioną formą modlitwy, jak pisał św. Augustyn.

Najliczniejszą reprezentację wystawił w tym roku Zespół Szkół Technicznych we Włocławku. Marzena Gralak, katechetka z ZST, zapytana o to, w jaki sposób udało jej się porwać do idei tak wielu uczniów, powołała się na słowa Jana Pawła II: „Szukałem was, a wy przyszliście do mnie”. – Jestem w trakcie pisania pracy doktorskiej o nauczaniu Ojca Świętego i wiem, że to on pomaga mi w pracy z młodzieżą – stwierdziła. Zdaniem pani Marzeny Gralak, dobrą receptą na sukces wychowawczy jest postępowanie według maksymy: „Zamiast krzyczeć: naprzód!, spraw, by poszli za tobą”. A młodzieży nie trzeba wcale długo przekonywać. – Kochamy śpiewać dla Pana Boga i wspólnie spędzać czas na próbach – tłumaczyła Aneta Kuropatwa, jedna z laureatek festiwalu. 

W repertuarze wykonawców znalazły się: współczesna interpretacja Bogurodzicy, piosenki z repertuaru Magdy Anioł, Modlitwa Bułata Okudżawy i wiele innych utworów. Największy aplauz pierwszego dnia otrzymali wychowankowie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Przypomnieli oni publiczności i pozostałym wykonawcom niezwykle ważną prawdę o tym, kto jest Dawcą wszystkich talentów.

- Tradycja festiwalu wywodzi się ze Zduńskiej Woli, skąd pochodzę – wyjaśniał ks. Paweł Szymański. – Z tego miasta pochodzi również Justyna Majkowska, wokalistka zespołu „Ich Troje” (wystąpiła w koncercie jako gwiazda wieczoru). Pamiętam Justynę jeszcze z czasów, gdy brała udział w festiwalu piosenki religijnej – wspominał ks. proboszcz. Wiele osób obecnych na koncercie piosenkarki było pozytywnie zaskoczonych jej formą świadectwa: „Wierzę w Twoje Zmartwychwstanie, wierzę w Ducha Świętego, wierzę w Twoją miłość do mnie” – śpiewała Justyna przed liczną publicznością. Jury festiwalu, w składzie: dr Joanna Borowiak, Iwona Grzelczak i Adam Klarecki, postanowiło nagrodzić ozdobnymi kluczami wiolinowymi trzynastu solistów i siedem zespołów.

Gdy przebrzmiała muzyka i śpiew, rozpoczęła się uroczysta Msza św. sprawowana z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa Najświętszą Ofiarę celebrowało trzydziestu kapłanów. Homilię wygłosił pasterz diecezji. Poświęcił też ufundowaną przez wiernych tablicę, upamiętniającą śp. ks. Jana Kawałko FDP, zmarłego w ubiegłym roku proboszcza (w latach 1968-1993) i budowniczego kościoła. Za wszystko Deo gratias! Bogu niech będą dzięki!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki