Logo Przewdonik Katolicki

Wielki dzień Mietka

PK
Fot.

Po 12 latach spędzonych w szpitalu, chorujący na dystrofię mięśniową Mietek wrócił do domu. Spełniło się jego marzenie.

 

 

25 października chłopiec opuścił wreszcie oddział neurologii dziecięcej Instytutu Pediatrii Collegium Medicum w Krakowie i wrócił do domu. Było to możliwe, bo wielu przyjaciół pomogło rodzicom stworzyć dom przystosowany do opieki paliatywnej. Mietek stał się pacjentem Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci (pisaliśmy o nim w nr. 44 „Przewodnika”). Mieszka w Zawadce pod Tymbarkiem.

Dzień powrotu nie był zwyczajny. Po wzruszającym pożegnaniu z personelem medycznym Mietek wyruszył w asyście policyjnych radiowozów i motocykli na Rynek Główny, gdzie odbył honorową, prezydencką rundę. Potem udał się na Wawel i stadion ulubionej drużyny Cracovii, gdzie spotkał się z piłkarzami. Z perspektywy murawy zobaczył cały obiekt, na który już wiosną przyjedzie jako gość honorowy pierwszego meczu Cracovii.

W sali konferencyjnej  Cracovii odbyło się przyjęcie zorganizowane przez przyjaciół chłopca z udziałem piłkarzy, policjantów, wolontariuszy MHD i zaproszonych gości. Punktem kulminacyjnym było wniesienie tortu w kształcie piłki z napisem „Wielki Dzień Mietka” i flagą Cracovii.

 

Rozmowy o kulturze

Dr Dariusz Radziechowski, komentator nauczania papieża Polaka, autor książki Teologia kultury integralnej. Antropologiczne studium myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II, był 28 października gościem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Temat spotkania brzmiał: „Kultura: domena naukowców czy dom mieszkalny człowieka?” i nawiązywał do przemówienia Jana Pawła II w Leuven w 1985 r. Odwołując się do tego wydarzenia, w rozmowie z Katarzyną Wilczek dr Radziechowski powiedział: – Jan Paweł II powiedział wówczas, że: „Kultura nie jest wyłącznie domeną naukowców, podobnie jak nie powinna zamykać się w muzeach. Jest ona (...) domem mieszkalnym człowieka”. To kapitalne stwierdzenie, trafiające w sedno adekwatnego ujęcia kultury. Papież przyznaje słuszne miejsce naukowcom, badaczom analizującym fenomen kultury, podobnie muzeom pielęgnującym i zachowującym dla kolejnych pokoleń dzieła kultury. Jednak to nie są podstawowe miejsca dla kultury. Żywa kultura to konkretny człowiek, zwłaszcza jego wnętrze, „dom mieszkalny człowieka”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki