Logo Przewdonik Katolicki

Uniwersytet to nie fabryka

Ks. Piotr Gąsior
Fot.

Z ks. prof. Władysławem Zuziakiem, rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rozmawia ks. Piotr Gąsior

 

Które miejsce zajmuje UPJPII w rankingach uczelni wyższych w Polsce?

- W Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2010  zajęliśmy 38. miejsce na 89 ocenianych uczelni. Wśród uniwersytetów zajmujemy miejsce 13.

 

A w Krakowie?

- Sklasyfikowano nas tuż za podium, czyli na miejscu 4.

 

Rozpoczyna Ksiądz Rektor pierwszą 4-letnią kadencję. W jakim kierunku pójdzie uniwersytet pod Księdza rządami?

- Moim zadaniem jest dołożenie kolejnej cegiełki do tego, co zbudowali poprzedni rektorzy. Chciałbym m.in. rozpocząć budowę ośrodka naukowo-badawczego i dydaktycznego w kampusie uniwersyteckim. Zamierzamy otworzyć nowe kierunki: polityki społecznej i pedagogiki. Przygotowujemy się do przekształcenia istniejącego Instytutu w Wydział Prawa Kanonicznego i Administracji. Wkrótce powołamy w ramach naszej uczelni Uniwersytet Trzeciego Wieku. I nadal będę się bardzo starał o rozwój współpracy zagranicznej. Jak dotychczas mamy kontakt z 15 uczelniami w Europie.

 

Jakie są oczekiwania rektora uniwersytetu papieskiego wobec studentów?

- Liczę na to, że każdy ze studentów przejmie się tym, że wchodząc do naszej wspólnoty uniwersyteckiej nie może zmarnować czasu studiowania. Powinien się przyłożyć do rzetelnej nauki i wydobyć z siebie twórcze talenty. Mam również nadzieję, że nasi studenci nie ulegną pokusie indywidualizmu i na miarę zdolności włączą się w konkretne inicjatywy na rzecz wspólnego dobra. Ufam, że wybierając uczelnię papieską zdecydowali się niejako pozostać ambasadorami dziedzictwa Jana Pawła II i w ogóle całego Kościoła wobec wszystkich środowisk, w jakich przyjdzie się im się w życiu znaleźć. I dlatego bardzo ich zachęcam, by wygospodarowali sobie również czas na formację duchową.

 

Na co ksiądz liczy, myśląc o kadrze profesorskiej i pracownikach administracji?

- Uniwersytet to nie fabryka produkująca uczonych. To relacje mistrz–uczeń. Na uniwersytecie uczymy myślenia, dzięki któremu zdołamy oddzielać ziarna prawdy od plew. Ponadto liczę na to, że profesorowie będą jeszcze bardziej popierać prace badawcze prowadzone zespołowo, włączając w nie młodszych pracowników naukowych. Zależy mi, by poszerzona została oferta wykładów w języku angielskim. Natomiast pracownikom administracji chciałbym ułatwić udział w szkoleniach zawodowych.

 


 Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie to:

- blisko 3,5 tys. studentów na 5 wydziałach

- 34 profesorów tytularnych

- 28 profesorów nadzwyczajnych

- 30 doktorów habilitowanych

- 121 doktorów

- 17 lektorów języków obcych

- 75 pracowników administracji

- 40 pracowników biblioteki

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki