Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezjalny Dzień Biblijny

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się 9 października III Archidiecezjalny Dzień Biblijny. Gościem specjalnym spotkania był wybitny biblista ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z warszawskiego UKSW, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

 

 

Ks. prof. Chrostowski wygłosił prelekcję na temat roli mężczyzny i kobiety w Bożym planie stworzenia. Omawiając biblijny obraz stworzenia człowieka podkreślił, że dopiero w momencie spotkania kobiety mężczyzna uświadomił sobie, kim naprawdę jest. – Bóg najpierw przyprowadził do mężczyzny wszelkie istoty żywe. Mężczyzna je nazywał i uświadomił sobie, że nie jest jedną z nich. Później Bóg przyprowadził do niego stworzoną przez siebie kobietę i wówczas Adam zawołał, że ta jest kością z jego kości i ciałem z jego ciała. Dopiero w tym spotkaniu z kobietą mężczyzna odkrył kim jest, że do tej pory kogoś mu brakowało. Zrozumiał, że przy kobiecie może stać się sobą. I to nie Bóg kazał mu uznać kobietę za towarzyszkę życia, ale on sam to zrobił – tłumaczył prelegent. Podkreślił również, że właśnie miłość łącząca mężczyznę i kobietę jest przedłużeniem Bożego dzieła stworzenia. Jej owocem są kolejne pokolenia. To ona sprawia, że ludzkość potężnieje i rozrasta się w czasie i przestrzeni. – Jest to wielka pochwała cielesności, płciowości, miłości, tego, co w człowieku męskie i tego, co kobiece – mówił biblista, dodając jednocześnie, że gdyby na tym fragmencie Biblia się kończyła, można by traktować ową apoteozę miłości małżeńskiej jako jej główne przesłanie. Tak jednak nie jest. Pismo Święte ukazuje dalej także inną rzeczywistość, rzeczywistość grzechu i upadku oraz odkrywa Boży plan zbawienia. Zatem aby w pełni zrealizować Boży plan stworzenia, a nade wszystko Boży plan zbawienia trzeba także podjąć ofiarę na wzór ofiary i życia Jezusa Chrystusa. Ofiarę, którą podejmują osoby ślubujące życie w celibacie.

 

Cztery lata Dzieła

W III Archidiecezjalnym Dniu Biblijnym uczestniczyli słuchacze działającej w archidiecezji gnieźnieńskiej Szkoły Słowa Bożego, katecheci, kapłani i wierni zainteresowani tematyką biblijną. Podczas spotkania obecni wysłuchali także referatu ks. dr. Cezarego Korca z Uniwersytetu Szczecińskiego, moderatora Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Odbyło się również przyjęcie nowych członków Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Legitymacje wręczył im bp Bogdan Wojtuś, który przewodniczył także Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej na zakończenie spotkania. Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II rozpoczęło działalność w archidiecezji gnieźnieńskiej w grudniu 2006 r. Jak przyznaje jego moderator ks. dr Paweł Podeszwa w ciągu czterech lat działalności zorganizowano szereg inicjatyw, które służą pogłębieniu znajomości Słowa Bożego oraz kształtowaniu duchowości i kultury biblijnej duchowieństwa oraz świeckich. Należą do nich: Szkoła Słowa Bożego, Archidiecezjalne Dni Biblijne, Ogólnopolska Niedziela Biblijna, rekolekcje biblijne, warsztaty dla katechetów, wykłady, konferencje, pogadanki oraz konkursy wiedzy biblijnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki