Logo Przewdonik Katolicki

Z uniesienia serc pobożnych

Barbara Sawic
Fot.

Przydrożne krzyże i kapliczki spotykamy w Polsce na rozstajach dróg, w ogródkach, wśród pól. Stoją na obrzeżach wsi i miast, przy mostach, leśnych duktach i przy nowoczesnych, ruchliwych trasach. Wznoszono je w różnych czasach i w różnych intencjach. Wszystkie są zaproszeniem do modlitwy, skierowanym do miejscowych i do wędrowców z daleka.

 

Przydrożne krzyże i kapliczki spotykamy w Polsce na rozstajach dróg, w ogródkach, wśród pól. Stoją na obrzeżach wsi i miast, przy mostach, leśnych duktach i przy nowoczesnych, ruchliwych trasach. Wznoszono je  w różnych czasach i w różnych intencjach. Wszystkie są zaproszeniem do modlitwy, skierowanym do miejscowych i do wędrowców z daleka.

 

Na chwałę Boga, ku czci Maryi

Modlitewne spotkania przy kapliczkach są starą polską – i dobrze, że kultywowaną – tradycją. Wspólne odmawianie Litanii Loretańskiej, Różańca, śpiewanie pobożnych pieśni integruje wiernych. „Sąsiedzkie pacierze” służą pogłębianiu wiary, mogą zaowocować przyjaźnią, wzrostem wzajemnego zrozumienia.

Kierując się tymi motywacjami, społeczność Krowic, miejscowości należącej do parafii Lubraniec, postanowiła zająć się sprawą zniszczonego krzyża przydrożnego i „wysłużonej” kapliczki dedykowanej Matce Bożej. Wczesną wiosną br. powołano sołecki komitet ich odbudowy. Należeli do niego: była pani sołtys Dorota Pawłowska, obecny sołtys Kazimierz Zieliński, a także Józef Kucal i Jan Rogowski. Wzniosły cel wymagał nakładów finansowych. Pieniądze zebrano dzięki godnej podziwu ofiarności mieszkańców. Nadto kwotę z funduszu sołeckiego przekazali burmistrz miasta i gminy Lubraniec Krzysztof Wrzesiński i przewodniczący Rady Miasta i Gminy Lubraniec Ryszard Czynszak.

 

Sanktuaria najmniejsze

Krzyż i kapliczkę wykonali, obok pracujących społecznie gospodarzy, Artur Gajdziński i Marek Cieślak z Janiszewa (parafia Zgłowiączka). Obydwa obiekty przetrwają wiele lat. Krzyż jest metalowy, na przecięciu belek znajduje się figura Ukrzyżowanego Zbawiciela (tzw. pasyjka), umieszczona na tle symetrycznie ułożonych w okrąg „promieni”. Przestrzeń wokół wyłożono kostką brukową, ozdobiono kwiatami i zamknięto ozdobnym ogrodzeniem z metalowych prętów. Podobne otoczenie otrzymała również kapliczka. Zbudowana jest z czerwonej cegły. Na cokole znajduje się niewielka tablica z napisem „Matko Niepokalana, módl się za nami do Pana”. Wyżej, w gablocie za szkłem, stoi dużych rozmiarów statua Maryi Niepokalanej. Daszek kapliczki wieńczy krzyż z figurą Chrystusa.

 

Ku zbawiennej nadziei

W niedzielne popołudnie 26 września obrzędu błogosławieństwa krzyża i kapliczki dokonał ks. kan. Waldemar Karasiński, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu i dziekan dekanatu lubranieckiego. W celebracji wzięli udział członkowie władz samorządowych i inni parafianie. Najliczniejszą grupę stanowili mieszkańcy Krowic, z którymi przybył ks. Maciej Jasiński, pochodzący z tej miejscowości.

Po zakończeniu części modlitewnej wspominano wydarzenia związane z przebiegiem prac. Kilka osób jest przekonanych, że w tym czasie doświadczyły nadzwyczajnej pomocy Bożej. Pewne małżeństwo, od paru lat pragnące potomstwa, angażując się w dzieło budowy, jednocześnie modliło się o łaskę dzietności. Niedawno okazało się, że za jakiś czas... zostaną rodzicami. Inna rodzina prosiła Boga, by przywrócił zdrowie pewnej młodej kobiecie. Jak silne musiało być ich zawierzenie, skoro niepokojące symptomy choroby ustały, gdy budowa jeszcze trwała!

 Dbałość o obiekty małej architektury sakralnej umieszczone w pejzażu parafii św. Jana Chrzciciela w Lubrańcu chlubnie świadczy o poczuciu odpowiedzialności wiernych za krzyże i kapliczki jako jedne z najcenniejszych wartości w dziedzictwie kulturowym Polski. W 2009 r. odnowiono kapliczkę w Kazaniu, zbudowano grotę Matki Bożej w Dobierzynie. Teraz, zdaniem mieszkańców Lubrańca, najwyższy czas na renowację, a może wymianę zniszczonego krzyża, który ustawiony jest obok Urzędu Miasta i Gminy, przed budynkiem LO im. Franciszka Becińskiego. Można przypuszczać, że przykład dany przez społeczność Krowic zachęci władze i mieszkańców Lubrańca do podjęcia podobnych działań.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki