Logo Przewdonik Katolicki

Miłość, którą widać

Michał Chojnacki
Fot.

Podczas pobytu w parafii Trójcy Świętej w Dobrowie, skąd pochodzi bł. Bogumił, w niedzielę dwunastego grudnia 2004 r. biskup włocławski Wiesław Mering poświęcił kapliczkę przydrożną ku czci Matki Bożej Niepokalanej, znajdującą się w miejscowości Ruszków II. Kapliczka powstała na miejscu poprzedniej, wzniesionej przed drugą wojną światową. Upływ czasu, warunki atmosferyczne,...

Podczas pobytu w parafii Trójcy Świętej w Dobrowie, skąd pochodzi bł. Bogumił, w niedzielę dwunastego grudnia 2004 r. biskup włocławski Wiesław Mering poświęcił kapliczkę przydrożną ku czci Matki Bożej Niepokalanej, znajdującą się w miejscowości Ruszków II.Kapliczka powstała na miejscu poprzedniej, wzniesionej przed drugą wojną światową. Upływ czasu, warunki atmosferyczne, wstrząsy spowodowane przez przejeżdżające drogą samochody - wszystko to sprawiło, że mimo remontów obiekt stopniowo niszczał. Inicjatywa pobudowania kapliczki wypłynęła od grupy miejscowych wiernych, z racji 150. rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Projekt niebawem zyskał aprobatę i wsparcie pozostałych mieszkańców Ruszkowa II, którzy złożyli ofiary pieniężne na opłacenie koniecznych kosztów oraz pomagali w urzeczywistnianiu dzieła.
Prace budowlane powierzono p. Stanisławowi Górnikowi, który swoje zadanie wykonał uczciwie i rzetelnie. Nowa kapliczka postawiona jest na solidnym fundamencie. Zbudowana została z cegły klinkierowej, otacza ją drewniany płotek. Umieszczono w niej, po starannym odświeżeniu, pochodzącą z dawnej kapliczki figurę Maryi Niepokalanej. W maju będą się tu zbierać mieszkańcy Ruszkowa na nabożeństwa majowe, na śpiewanie Maryjnych pieśni.
- Stawiamy kaplice, kapliczki i inne obiekty kultu tym wszystkim, których kochamy - mówił bp Wiesław Mering. - Chcemy, by towarzyszyli nam w codziennym dniu. Postawiliście kapliczkę Matce Bożej Niepokalanej, zapraszając Ją w ten sposób do swojego życia, do swoich domów, rodzin, małżeństw. Obecność Matki Bożej jest w życiu człowieka bardzo potrzebna. Niech Niepokalana strzeże waszych serc i umysłów, nich pomaga, niech będzie z wami, tak jak Matka jest ze swoimi dziećmi.
Podczas uroczystości wystąpiła schola uczniowska z parafii Dobrów, repertuarem pieśni Maryjnych. Następnie proboszcz parafii ks. kanonik Andrzej Kaczmarek podziękował parafianom za ich inicjatywę. W modlitwie prosił Matkę Bożą Niepokalaną o wstawiennictwo u Jej Syna za wszystkich wiernych, o wypraszanie łaski wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi. Prosił Maryję o obronę i opiekę nad parafianami, którzy "od lat pod opieką bł. Bogumiła idą drogami Ewangelii".
Po dokonaniu aktu poświęcenia kapliczki, bp Wiesław Mering udzielił wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki