Logo Przewdonik Katolicki

Tryptyk dziękczynienia

Barbara Sawic
Fot.

Nie doczesne szczątki ciała, a relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przekazał 12 września 2010 r. diecezji włocławskiej arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Po Mszy św. przy krzyżu ustawionym przy tamie wiślanej, uroczysta procesja z relikwiami udała się do kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

 

 

 

Na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej, za zgodą biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa, jej duszpasterze ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani wznoszą Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tu właśnie po procesji złożono święte relikwie.

Choć już pisaliśmy o tym w „Ładzie Bożym”, to jednak należy przypomnieć, że niedzielnej Eucharystii stanowiącej zwieńczenie tryptyku dziękczynienia Bogu diecezji włocławskiej i województwa kujawsko-pomorskiego za beatyfikację ks. Jerzego przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił abp Kazimierz Nycz. Wśród celebransów wymieńmy biskupów: toruńskiego Stanisława Napierałę, bydgoskiego Jana Tyrawę i pasterza włocławskiego. Liturgię sprawował również o. Świerad M. Pettke – prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani i inni kapłani. Nad miejscem celebry powiewały flagi narodowe, papieskie, maryjne, barwy województwa i miasta. W długim szeregu stanęły poczty sztandarowe. Licznie przybyło duchowieństwo, siostry zakonne i alumni. W gronie wiernych świeckich – na honorowych miejscach pani Marianna Popiełuszko z rodziną, członkowie władz województwa, władze miejskie, parlamentarzyści, a także mieszkańcy Włocławka i goście z innych miejscowości. Mszę św. transmitowała TV Polonia i Włocławska Telewizja Informacyjna CW24TV. Obecność dużej grupy reporterów świadczyła o zainteresowaniu uroczystością mediów; nie tylko lokalnych. Piękną oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Koncertowa Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie. Przed Mszą św. orkiestra i współpracujący z nią soliści: Kamila Adamska i Robert Dymowski wystąpili w  koncercie pieśni religijnych i patriotycznych.

Komentarz podczas procesji z darami przypomniał wiernym, że wszystko otrzymujemy od Boga i mamy się tym dzielić. Z kronikarskiej dokładności odnotujmy, że dary ołtarza złożyli: wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski (mosiężny pulpit pod mszał), marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (witraż), prezydent Włocławka Andrzej Pałucki (obraz Matki Bożej), delegacje NSZZ Solidarność i NSZZ Solidarność 80 (ofiary pieniężne), delegacja ze Zlatych Moraviec (trybularz), przyjaciele i darczyńcy z USA, delegacja Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi (szaty liturgiczne), poseł Łukasz Zbonikowski, księża marianie z Lichenia z przyjaciółmi i dobrodziejami oraz dziekan dekanatu brzeskiego (ofiary pieniężne).

Po Eucharystii ksiądz prymas i towarzyszący mu hierarchowie złożyli wieńce i zapalili znicze przy krzyżu na tamie; upamiętnia on męczeństwo ks. Popiełuszki i jest znakiem jego zwycięstwa w Chrystusie. W ten sam sposób hołd błogosławionemu oddali pozostali uczestnicy Mszy św.

Po obchodach, w korespondencji dla Radia Watykańskiego, kanclerz Kurii Włocławskiej ks. prał. Artur Niemira m.in. przywołał słowa ks. bp. Meringa, dla którego zakończone uroczystości są rodzajem spłacenia długu, który Polacy, a zwłaszcza Kościół włocławski (ze względu na miejsce, w którym znaleziono martwe ciało ks. Popiełuszki - przyp. B.S.) powinni spłacić. – To jest dług, który nieustannie uczy nas, że mocą Ewangelii i wiary w Jezusa Chrystusa należy zwyciężać w swoich sercach to, co jest w nich złe, nienawistne, niedobre. Oto istota przekazu ewangelicznego i przekazu wiary – stwierdził biskup włocławski, po czym dodał: – Mógłbym powiedzieć za Ewangelią: jeżeli my nie będziemy dziękowali, to kamienie z tamy włocławskiej wołać będą!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki