Logo Przewdonik Katolicki

Boże talenty

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Mija ponad 80 lat od momentu powstania bydgoskiego Chóru Vincentinum. Grupa utalentowanych artystów działa od 1928 roku przy bazylice, prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo.

 


Dyrygentem i kierownikiem chóru jest Dariusz Rynkowski. To dzięki niemu grupa wstąpiła do Federacji Caecilianum, skupiającej chóry kościelne. Muzycy brali również udział w ogólnopolskich konkursach chóralnych w Gnieźnie i Bydgoszczy, a także w dwóch przeglądach kolęd i pastorałek.

 

Ludzie i ich pasje

Do tworzenia chóru w największym stopniu przyczynili się ks. Kazimierz Kwiatkowski CM oraz Teofil Noskiewicz, który był zarazem organistą i pierwszym dyrygentem. Do chóru należeli wybitni mieszkańcy Bydgoszczy, dla których śpiew był pasją i możliwością większego uwielbienia Boga. Muzycy po raz pierwszy wystąpili publicznie w czasie procesji Bożego Ciała 30 maja 1929 roku.

Chór śpiewał nie tylko u siebie, w budującym się kościele. W latach międzywojennych odnotowano m.in. koncert w pojezuickim kościele na Starym Rynku. To również liczne występy podczas uroczystości, a także przed mikrofonami Polskiego Radia.

W grudniu 1960 roku nastąpił kryzys organizacyjny i artystyczny zespołu. Zabrakło stałego dyrygenta i organisty. Jednak od 1 września 1965 roku pracę podjął Henryk Nawotka. To za jego czasów powstały m.in.: „Kantata ku czci św. Wincentego á Paulo", „Droga do serc” oraz „Znak wielki”. W kwietniu 1974 roku chórzyści w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze śpiewali podczas Mszy św. dziękczynnej z okazji 50-lecia kapłaństwa ówczesnego Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

 

Skarbiec wartości

Następne dziesięciolecia przyniosły mnóstwo występów oraz jubileuszy. W listopadzie 1993 roku grupa obchodziła 65 lat istnienia. Istotnym wydarzeniem ostatnich lat był fakt, iż chór został zaszczycony uczestnictwem w uroczystościach milenijnych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Tam też w obecności Jana Pawła II uświetnił uroczystą Mszę św. w czerwcu 1997 roku.

W dziejach wspólnoty św. Wincentego á Paulo chór odgrywał wyjątkową rolę. Umiłowanie śpiewu, a jednocześnie ciężka praca chórzystów stanowią nieoceniony skarbiec wartości, który owocuje mimo upływu lat.

W związku z przejściem w 2007 roku Henryka Nawotki na emeryturę, nowym dyrygentem został Dariusz Rynkowski. To dzięki jego wytrwałej pracy chór może dalej śpiewać i pokazywać swoje talenty w różnych kręgach wiernych. – Powoli zaczynamy odmładzać chór, pozyskując nowych, młodych członków – powiedział Rynkowski.

My życzymy muzykom kolejnych osiemdziesięciu lat śpiewania na chwałę Bożą!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki