Dyrygentem i kierownikiem chóru jest Dariusz Rynkowski. To dzięki niemu grupa wstąpiła do Federacji Caecilianum, skupiającej chóry kościelne. Muzycy brali również udział w ogólnopolskich konkursach chóralnych w Gnieźnie i Bydgoszczy, a także w dwóch przeglądach kolęd i pastorałek.
Ludzie i ich pasje
Do tworzenia chóru w największym stopniu przyczynili się ks. Kazimierz Kwiatkowski CM oraz Teofil Noskiewicz, który był zarazem organistą i pierwszym dyrygentem. Do chóru należeli wybitni mieszkańcy Bydgoszczy, dla których śpiew był pasją i możliwością większego uwielbienia Boga. Muzycy po raz pierwszy wystąpili publicznie w czasie procesji Bożego Ciała 30 maja 1929 roku.
Chór śpiewał nie tylko u siebie, w budującym się kościele. W latach międzywojennych odnotowano m.in. koncert w pojezuickim kościele na Starym Rynku. To również liczne występy podczas uroczystości, a także przed mikrofonami Polskiego Radia.
W grudniu 1960 roku nastąpił kryzys organizacyjny i artystyczny zespołu. Zabrakło stałego dyrygenta i organisty. Jednak od 1 września 1965 roku pracę podjął Henryk Nawotka. To za jego czasów powstały m.in.: „Kantata ku czci św. Wincentego á Paulo", „Droga do serc” oraz „Znak wielki”. W kwietniu 1974 roku chórzyści w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze śpiewali podczas Mszy św. dziękczynnej z okazji 50-lecia kapłaństwa ówczesnego Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Skarbiec wartości
Następne dziesięciolecia przyniosły mnóstwo występów oraz jubileuszy. W listopadzie 1993 roku grupa obchodziła 65 lat istnienia. Istotnym wydarzeniem ostatnich lat był fakt, iż chór został zaszczycony uczestnictwem w uroczystościach milenijnych ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Tam też w obecności Jana Pawła II uświetnił uroczystą Mszę św. w czerwcu 1997 roku.
W dziejach wspólnoty św. Wincentego á Paulo chór odgrywał wyjątkową rolę. Umiłowanie śpiewu, a jednocześnie ciężka praca chórzystów stanowią nieoceniony skarbiec wartości, który owocuje mimo upływu lat.
W związku z przejściem w 2007 roku Henryka Nawotki na emeryturę, nowym dyrygentem został Dariusz Rynkowski. To dzięki jego wytrwałej pracy chór może dalej śpiewać i pokazywać swoje talenty w różnych kręgach wiernych. – Powoli zaczynamy odmładzać chór, pozyskując nowych, młodych członków – powiedział Rynkowski.
My życzymy muzykom kolejnych osiemdziesięciu lat śpiewania na chwałę Bożą!