Logo Przewdonik Katolicki

Uroki jeleniogórskich krajobrazów

Janusz Świerczyński
Fot.

Ten miniprzewodnik po Jeleniej Górze i okolicach kieruję do tych, którzy nie mają jeszcze dobrego pomysłu na swój wakacyjny wypoczynek.

 

Jelenia Góra jest pięknie położonym miastem leżącym wśród wzgórz pokrytych lasami w Kotlinie Jeleniogórskiej. Najpiękniejszą częścią miasta jest jej urokliwe i odnowione centrum z klasycystycznym Ratuszem i kamieniczkami. Charakterystyczną budowlą Jeleniej Góry jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, jeden z sześciu śląskich dawnych ewangelickich Kościołów Łaski, ogromna świątynia wzniesiona na początku XVIII w. na planie krzyża greckiego.

 

Chojnik

Z Sobieszowa, dzisiejszej dzielnicy Jeleniej Góry, lesistymi i skalnymi podejściami można dojść do zamku położonego na górze Chojnik (627 m). Pośród tych lasów przemykają muflony sprowadzone tu nie tak dawno z Korsyki. Zamek na szczycie to potężna warownia wzniesiona w XIV w. przez księcia świdnickiego Bolka II, która nigdy nie poddała się żadnym wojskom; została jednak pokonana przez wielki pożar. Ruiny te odwiedził Karol Wojtyła. Na jego cześć w dawnym Palatium znajdują się pamiątki przypominające o naszym Wielkim Rodaku. Z wieży roztaczają się wspaniałe widoki. Atrakcją dla dzieci jest strzelanie z kuszy. Warto wysłuchać opowieści o Kunegundzie i rycerzach starających się o jej rękę.

 

Cieplice-Zdrój

 Legendy głoszą, że książę śląski Bolesław Wysoki w 1175 r. podczas polowania spostrzegł, jak ranny jeleń po napiciu się wody ze źródła szybko umknął. W cieplickim uzdrowisku przebywali Johann Wolfgang Goethe, królowa Marysieńka, księżna Izabela Czartoryska, poeta Wincenty Pol i Hugo Kołłątaj. Na terenie Parku Norweskiego znajduje się Muzeum Przyrodnicze z największą w Polsce kolekcją ptaków oraz bogatą kolekcją motyli z całego świata i naszych rodzimych uli.

 

 

Karpacz

Najwyżej położoną miejscowością w Karkonoszach jest Karpacz (480-885 m) leżący u stóp Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy i Sudetów (1602 m). Na górę tę można dotrzeć wyciągiem - na Kopę - a potem tzw. Śląską Drogą albo inną, tzw. letnią, mijając po drodze Kotły Małego i Wielkiego Stawu. Są to kotły polodowcowe z urwistymi wysokimi ścianami (270 m). Szczyt Śnieżki wznosi się 200 m ponad okoliczne wzniesienia i jest pokryty rumowiskiem skalnym. W Karpaczu atrakcją numer jeden jest świątynia Wang - drewniany ewangelicki kościół pochodzący z końca XII w., przeniesiony tu z miejscowości Vang w południowej Norwegii. Zbudowano go bez użycia gwoździ. Najstarsze w nim słupy i kolumny sosnowe pokryte pismem runicznym pochodzą podobno z łodzi wikingów.

Dzieci i młodzież chętnie przejadą się kolejką „Kolorowa”, którą zjeżdża się w metalowej rynnie o długości 1060 m (jedna z najdłuższych w Polsce).

Ciekawe jest również Muzeum Zabawek, w którym można zobaczyć unikatowy zbiór dwóch tysięcy lalek zebranych tu z całego świata przez Henryka Tomaszewskiego, słynnego twórcę Teatru Pantomimy z Wrocławia.

Przy ul. Strażackiej jest miejsce tzw. zaburzenia grawitacji, gdzie auta toczą się pod górę. Polecam też wędrówkę z Karpacza do Dobrego Źródła (668 m) bijącego ze stoku wzgórza Grabowiec (784 m). Turyści pragnący zapewnić sobie powodzenie w miłości powinni siedem razy przebiec wokół kapliczki Św. Anny ze źródlaną wodą w ustach.

 

Szklarska Poręba

Jest to miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej rozdzielającej Karkonosze od Gór Izerskich (440-886 m). Nazwa miasta pochodzi od dawnej działalności zamieszkujących te tereny ludzi, którzy wycinali tutejsze lasy na potrzeby przemysłu szklarskiego.

Miłośnikom kamieni ozdobnych i dinozaurów polecam Muzeum Mineralogiczne, w którym wyeksponowano ponad 2,5 tys. okazów, m.in. złoto rodzime, platynę, czarny diament, ozdobne kamienie sudeckie (ametysty, agaty), meteoryt Gibeon, również owad w bursztynie. Przed muzeum zobaczymy jedyny tego typu w Europie las karboński składający się ze skamieniałych drzew o nazwie Dadoxylon pochodzących sprzed 300 mln lat. W muzeum tym mieści się największa prywatna kolekcja dinozaurów, m.in. jaja i gniazdo dinozaura, szkielety tych gadów. Zainteresowani mogą kupić w sklepiku piękne okazy kamieni i minerałów.

Myśląc o Szklarskiej Porębie, należy też wspomnieć o Walończykach, którzy przybywali tu w XII w. z zachodniej i południowej Europy w poszukiwaniu złota i innych bogactw ziemi. W Muzeum Ziemi warto zobaczyć zrekonstruowane płuczki i sztolnię walońską.

Wielką popularnością cieszy się duża skała zwana Chybotkiem, która daje się rozbujać.

Odwiedzając Szklarską, koniecznie trzeba zobaczyć malowniczy wodospad Kamieńczyka (najwyższy w polskich Sudetach - 27 m) i wodospad Szklarki - 13 m, oraz kolejką linową wjechać na Szrenicę (1362 m), skąd roztaczają się przepiękne widoki na Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Szlakami można dojść do Śnieżnych Kotłów, pozostałości epoki lodowcowej.

 

Kowary

Jest to stare miasto górnicze istniejące od XII w. (430-730 m). W latach 50. XX w. Rosjanie wydobywali tu uran na potrzeby radzieckiej atomistyki.

W Kowarach jest też Park Miniatur z modelami najbardziej znanych budowli Śląska przedstawionych w skali 1:25.

 

Rudawy Janowickie

Góry Sokole to najwyższe pasmo wzniesień w Rudawach Janowickich. Najwyższym szczytem jest Krzyżna Góra (654 m) z 7 -metrowym żelaznym krzyżem na szczycie. Niedaleko stąd znajduje się wzgórze o nazwie Sokolik (642 m)  z licznymi granitowymi skałkami będącymi rajem dla wspinaczy. Na szczyt Sokolika Dużego prowadzą metalowe schody, którymi można dotrzeć na platformę z unikalnym widokiem na Karkonosze.

Inną atrakcją Rudaw Janowickich są ruiny Bolczowa, uroczego starego zamczyska rozłożonego wśród skałek wapiennych. Zamek został założony w 1375 r. przez Clericusa Bolcze, dworzanina księcia Bolka II Świdnickiego. Ruiny te odwiedzili m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm III i caryca Aleksandra.

 

Szlak wygasłych wulkanów

Szlak o takiej nazwie prowadzi przez Góry i Pogórze Kaczawskie. Mijane po drodze wulkany wygasły ledwie kilka milionów lat temu. Najwyższym wzniesieniem Pogórza jest Ostrzyca Proboszczowska (501 m), samotny powulkaniczny stożek pokryty unikatowym bazaltowym gołoborzem, zwana Śląską Fujijamą.

Na górze Wielisławce (375m), leżącej koło Świerzawy, XIX-wieczne kamieniołomy odsłoniły wnętrze wulkanu, tzw. Organy Wielisławskie, wielkie słupy zastygłej lawy z okresu permskiego.

Na Górze Zamkowej obok Wlenia mieści się rezerwat z ruinami dawnego zamku kasztelańskiego z XII w. Obok można odnaleźć ślady tzw. bazaltowych law poduszkowych, które w dawnych geologicznych epokach łagodnie wypłynęły z podmorskiego wówczas wulkanu. Około kilometra dalej można wejść na inny wulkaniczny twór, bazaltowy nek i zobaczyć odsłonięte fragmenty słupów wulkanicznych.

 

Czechy

Z Jeleniej Góry łatwo dotrzeć przez Jakuszyce do Czech, np. do Harrachova (700-750 m). Atrakcjami Harrachova są skocznia mamucia o długości 180 m, Muzeum Szkła, piękny wodospad Mumlawy. Z Harrachova do miejscowości Tanvald kursuje słynna kolej zębata. Po drodze pokonuje najwyższy kamienny most w Europie.

Ten miniprzewodnik po Jeleniej Górze i okolicach kieruję do tych, którzy nie mają jeszcze dobrego pomysłu na swój wakacyjny wypoczynek.

 

 

 Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki