Logo Przewdonik Katolicki

Poduszka wyborcza

o. Leonard Bielecki OFM
Fot.

Tak źle a tak niedobrze?


Tak źle a tak niedobrze? A zrób coś wreszcie. „Do kogo mógłbym przyrównać to pokolenie? Jest ono podobne do dzieci siedzących na rynku, które wołają do swoich rówieśników: Graliśmy wam na flecie, a nie tańczyliście, i zawodziliśmy - a nie płakaliście” (Mt 11, 16-17). Słowa Izraelity, który był poborcą podatkowym nawróconym na chrześcijaństwo, są wyjątkowo aktualne także i dzisiaj, 2000 lat później. Nigdy nie zapomnę widoku w jednym małym miasteczku, gdzie na parapetach okien wychodzących na ulice były powykładane poduszki. Tak, zwykłe poduchy, które służyły do podparcia łokci, aby rama okienna zbyt nie uwierała. Wygodne to i punkt obserwacyjny dogodny. A jakże?! Raz udało mi się dojrzeć snajpera opinii na stanowisku. Bystre oko spoglądało dookoła niczym sokół namierzając cel. Trzeba przyznać, że taka pani w niebieskim fartuchu w grochy niespecjalnie przejmowała się tym, że czasami i przechodnie słyszeli komentarze wypowiadane do koleżanki z okna obok. Hm…, takie okno na świat. Prawie jak Internet, a właściwie Windows Home Edition nomen omen.

     Oglądałem zdjęcia z World Press Photo i zastanawiałem się nad granicą misji. Z jednej strony reporter posłany, by ukazać  dramat życia, z drugiej jednak rodzi się pytanie, kiedy powinien już odłożyć aparat i pomóc, zamiast pstrykać? Chodzi o moment ingerencji, wkroczenia do akcji. Bez czynu pozostaje tylko szereg pragnień, dywagacji i chyba jednak pewien dystans do sprawy. Trochę jak strzelanie do celu ślepakami. Niby cel namierzony, jest na muszce, wiadomo co robić, ale z lufy nic nie leci. Też mi snajper. Nie wystarczy gadać o strzelaniu, powiedz o tym po działaniu.

Jak człowiek nie praktykuje, to ma często dużo do powiedzenia. Jak ktoś nie ma prawa jazdy, to niech się lepiej na temat kierowania nie wypowiada, bo to śmieszne jest. Jak ktoś nie idzie na wybory, to niech potem nie ma pretensji, że tacy a nie inni ludzie kierują Państwem. Jak ktoś czuje się odpowiedzialny za losy swojej rodziny, to pora ściągnąć poduszkę z okna i wziąć się do roboty.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki