Logo Przewdonik Katolicki

Chrzest dziecka przed Pierwszą Komunią Świętą

ks. Jan Glapiak
Fot.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji, gdzie i co powinniśmy zrobić, by otrzymać zgodę Kurii Biskupiej na udzielenie chrztu ośmioletniego syna. Proboszcz z naszej parafii poinformował nas, że taka zgoda jest potrzebna. Mamy ślub tylko cywilny i nie chcemy już tego zmieniać. Mamy też jedenastoletnią córkę, która była już u Komunii św. Marian


Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji, gdzie i co powinniśmy zrobić, by otrzymać zgodę Kurii Biskupiej na udzielenie chrztu ośmioletniego syna. Proboszcz z naszej parafii poinformował nas, że taka zgoda jest potrzebna. Mamy ślub tylko cywilny i nie chcemy już tego zmieniać. Mamy też jedenastoletnią córkę, która była już u Komunii św.

                                                                                                                      Marian

 

Rodzice mają obowiązek troszczyć się, ażeby ich dzieci zostały ochrzczone w pierwszych tygodniach; możliwie najszybciej po urodzeniu (por. kan. 867 § 1 KPK). Gdyby się jednak zdarzyło, że dziecko zgłoszone do chrztu skończyło już siódmy rok życia, wówczas ma ono być traktowane jak osoba dorosła, która przyjmuje ten sakrament po odbyciu odpowiedniego przygotowania nazywanego katechumenatem (por. kan. 851 i 852 KPK). Katechumenat w takiej sytuacji połączony jest z przygotowaniem dziecka do przyjęcia Pierwszej Komunii św. i polega na uczęszczaniu na lekcje religii w szkole, na regularnym przeżywaniu Mszy św. niedzielnej i świątecznej oraz na bezpośrednim przyparafialnym przygotowaniu się do przyjęcia sakramentów: chrztu św., spowiedzi i Eucharystii.

Zgodę na chrzest dziecka po siódmym roku życia wydaje Kuria, ale sprawę w Kurii przedstawia proboszcz parafii, do której należy dziecko. Rodzice piszą zatem prośbę o chrzest dziecka, kierując ją do swego proboszcza. W prośbie wyjaśniają, dlaczego nie ochrzcili dziecka dotychczas i zapewniają, że po chrzcie dołożą wszelkich starań, aby ich dziecko praktykowało przyjętą wiarę.

            Pragnę mocno podkreślić, że dziecko chrzczone przed Pierwszą Komunią Świętą przyjmuje ten sakrament ze względu na swoją wiarę, którą już praktykuje, bez względu na to, czy rodzice są dla niego dobrym przykładem w przeżywaniu swej wiary czy, niestety, tak nie jest, chociażby dlatego, że żyjąc w związku niesakramentalnym, nie mogą przystępować do innych sakramentów.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    Anastazia
    22.04.2018 r., godz. 12:36

    Witam. Mi natomiast ksiądz nie chcial ochrzcic dziecka bo żyje na "kocią łapę". Wzielam ślub koscielny ale teraz twierdzi ze moj 8 letni syn nie chce chrztu, chodz go nie pytal o zdanie. Co moge w tej sprawie zrobic?

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki