Logo Przewdonik Katolicki

Z entuzjazmem, wiarą i odwagą

ks. Dariusz Madejczyk
Fot.

- Gdy kapłan z entuzjazmem, wiarą i odwagą podejmuje swą misję, odnajduje prawdziwy sens swojej kapłańskiej tożsamości i umacnia się na drodze dążenia do doskonałości mówił do zgromadzonych na Jasnej Górze kapłanów kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.


- Gdy kapłan z entuzjazmem, wiarą i odwagą podejmuje swą misję, odnajduje prawdziwy sens swojej kapłańskiej tożsamości i umacnia się na drodze dążenia do doskonałości – mówił do zgromadzonych na Jasnej Górze kapłanów kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

 

 

Jasnogórskie spotkanie miało trzy stacje. W piątkowy wieczór, 30 kwietnia, na Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka spotkali się przedstawiciele diecezji i zakonów. Druga stacja miała miejsce następnego dnia w katedrze częstochowskiej, do której przybyli kapłani diecezjalni i zakonni z całej Polski. Wspólna modlitwa przy relikwiach św. Jana Marii Vianneya dała początek wielkiej procesji ku Jasnej Górze (trzecia stacja), gdzie odprawiono uroczystą Mszę św. Przewodniczył jej kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, osobisty przedstawiciel Ojca Świętego Benedykta XVI. Biuro Prasowe Jasnej Góry podało, że w pielgrzymce uczestniczyło ponad 3 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Do Częstochowy przybyło też kilkudziesięciu biskupów, obecni byli również seminarzyści, siostry i bracia zakonni oraz wierni świeccy, którzy towarzyszyli swoim duszpasterzom. Ostatnia taka pielgrzymka miała miejsce 40 lat temu, w 1970 r.

 

Solidarni z papieżem

Z jasnogórskich wałów wszystkich zgromadzonych pozdrowił kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa KEP, który stwierdził, że pielgrzymka jest wyrazem wdzięczności za dar powołania i gotowości do dalszej służby u boku Dobrego Pasterza. Nawiązując do ataków na Ojca Świętego, kardynał zapewnił o wierności papieżowi i o solidarności z nim: „Podważanie jego osobistego autorytetu, a także autorytetu Kościoła, jest wysoce niesprawiedliwe, mające rysy prześladowania. Wspólnota Kościoła – mówił kard. Dziwisz - zdaje sobie sprawę ze słabości także i swoich członków - codziennie wypowiadamy nasze «Confiteor». Ale Kościół jest również święty świętością swej głowy – Jezusa Chrystusa oraz świętością swoich niezliczonych synów i córek, świadczących na co dzień o swej wierze, nadziei i miłości”.

 

„Żyć wiarą, a jeśli trzeba, umrzeć za wiarę”

Duży ślad odcisnęła na obecnych na Jasnej Górze księżach homilia kard. Cláudio Hummesa. W swoim słowie przypomniał on wypowiedzi Jana Pawła II i Benedykta XVI do polskich kapłanów, a także postać ks. Jerzego Popiełuszki i  jego życiowe motto: „Żyć wiarą, a jeśli trzeba, umrzeć za wiarę”. Jako prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, zwrócił jednak uwagę na nowe wyzwania, które stają przed polskimi duszpasterzami, stwierdzając, że „czasy dzisiejsze nie są łatwe. Nowa kultura zachodnia, kultura postmodernistyczna relatywizmu, nihilizmu i laicyzmu rozszerza się szybko w całym świecie, także w Polsce, niosąc ze sobą odrzucenie religii, odrzucenie wszelkiej prawdy, którą uważa się za uniwersalną i absolutną. W konsekwencji także moralność traci swoje solidne fundamenty. Mimo to nie powinniśmy tracić odwagi i chować się w okopach. Jezus powiedział: «Nie przyszedłem po to, aby świat potępić, ale by świat zbawić» (J 12, 47). Takie ma być również nastawienie duszpasterskie każdego kapłana”.

Rozwijając tę myśl, kard. Hummes zwracał uwagę, że rodzą się nowe duszpasterskie wyzwania. Nie można ograniczać pola widzenia tylko do tych, którzy są już obecni w naszych wspólnotach. - Nie wystarczy przyjmować i ewangelizować tych, którzy przychodzą do naszych kościołów, naszych parafii. Trzeba powstać i iść, w sposób zorganizowany i przy pomocy wiernych świeckich, na poszukiwanie owiec zabłąkanych, odwiedzając rodziny, miejsca pracy, środowiska szkolne i akademickie oraz wszystkie inne środowiska i struktury społeczeństwa. Trzeba odnaleźć przede wszystkim ochrzczonych niewystarczająco przepojonych Ewangelią, którzy dlatego mają wiarę kruchą, chaotyczną i stają się łatwym łupem dla innych głosicieli - przekonywał.

Konkretne słowa, dotykające realnych sytuacji, bez wątpienia mocno zapadły wszystkim w pamięć. Gdy wracaliśmy autobusem z częstochowskiego spotkania, słowa homilii stały się przedmiotem nie tylko prywatnych kapłańskich rozmów, ale wyszły też na szersze forum; zainspirowały do dzielenie się duszpasterskimi refleksjami przez mikrofon – wszyscy w tym dzieleniu się słowem mogli uczestniczyć. Dodam na marginesie, że wszystkiemu przysłuchiwał się podróżujący naszym autokarem abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.


Wotum wierności

Pod koniec Eucharystii kapłani złożyli swoje wotum wierności. Stanowią je: księga z nazwiskami niemal 3 tys. kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców, w niewoli sowieckiej lub na misjach, oraz urna z ziemią z miejsc kaźni polskich kapłanów. Księga i urna zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze. Księża skierowali też telegram do Ojca Świętego, w którym zapewniają, iż pragną całym życiem świadczyć, że Bóg jest Miłością, umacniać w ludziach nadzieję zbawienia i dawać świadectwo miłości w prawdzie.

 

 

 


 

PRZESŁANIE BENEDYKTA XVI

do kapłanów i seminarzystów zgromadzonych na Jasnej Górze, które odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk:

„Drodzy Bracia, zawierzam każdego z was Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi, i modlę się, abyście przeżywając Rok Kapłański coraz bardziej nabierali zapału do dawania silniejszego i bardziej wyrazistego świadectwa ewangelicznego we współczesnym świecie. Bądźcie ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy, abyście stwarzali w waszym życiu przestrzeń dla działania samego Boga. Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o powierzony sobie lud, i budować kapłańskie braterstwo. Codzienne sprawowanie Eucharystii niech będzie dla was źródłem duchowej mocy i wszelkich łask, jakich potrzebujecie w pasterskim trudzie.

Kościół w Polsce wydał wielu świętych kapłanów, wyznawców i męczenników, niech oni będą dla was wzorem i niech wstawiają się przed Panem, aby trwała ta tradycja kapłańskiej świętości. Niech Maryja, Matka Kapłanów, roztoczy nad wami swoją przemożną opiekę. Raz jeszcze zapewniam was o mojej jedności w modlitwie i z serca błogosławię”.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki