Logo Przewdonik Katolicki

Zabrudzony sprzęt

PK
Fot.

Urządzenia używane przez nas na co dzień narażone są na szczególne zabrudzenia. Ich eksploatacja często wiąże się z tym, iż mamy je pod ręką, czyli w otoczeniu kurzu.

 

 

Jednym z takich urządzeń jest komputer. Jego monitor silniej niż telewizor przyciąga wszelkie nieczystości, dlatego powinno się go czyścić regularnie. W sklepach dostępne są specjalne ścierki o właściwościach antystatycznych. Do nich warto dokupić piankę lub spray przeznaczony specjalnie do tego rodzaju powierzchni. Środki chemiczne powinny być naniesione na szmatkę, a nie bezpośrednio na powierzchnię sprzętu. Próbując domowych sposobów, do czyszczenia można użyć suchej jedwabnej szmatki. Zastępując ją inną, należy zwrócić uwagę, by się nie strzępiła i nie zostawiała tzw. kłaczków.

 

Gaz pod ciśnieniem

Na zanieczyszczenia szczególnie narażona jest klawiatura. Bardzo często, gdy jemy coś przy biurku, nasz sprzęt narażony jest na to, że okruszki wpadną nam między szczeliny. Gdy nie mamy zbyt wiele czasu wystarczy, że odwrócimy klawiaturę i nią potrząśniemy w różne strony, a na wierzchu przetrzemy wilgotną szmatką. Warto jednak zaopatrzyć się w spray ze sprężonym powietrzem. Gaz wydmuchiwany pod dużym ciśnieniem ułatwia usunięcie kurzu z najmniejszych nawet szczelin. Pojemnik dostępny jest w sklepach komputerowych oraz ze sprzętem elektronicznym. Jego koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od pojemności.

 

Pomocne waciki

Do sprzętu elektronicznego zazwyczaj mamy dołączone piloty. Można je także czyścić sprężonym powietrzem. Znanym jednak sposobem jest korzystanie z nasączonego czystym alkoholem (spirytusem) wacika, najlepiej sprawdza się tu patyczek do uszu. Zabrudzenia należy jednak usuwać bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić czułej elektroniki wewnątrz pilota.

Bardzo ważne jest, by po oczyszczeniu sprzętu nie używać go przez jakiś czas, gdyż wilgotne elementy mogą spowodować zniszczenia.

 

ter

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki