Logo Przewdonik Katolicki

Jak dobrze wybrać urządzenie do parzenia kawy?

PK
Fot.

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez wspaniałego i pobudzającego zapachu kawy. Zanim jednak zanurzymy nasze usta w jej orzeźwiającym naparze, warto wspomnieć, że owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu przed narodzeniem Chrystusa.

 

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez wspaniałego i  pobudzającego zapachu kawy. Zanim jednak zanurzymy nasze usta w jej orzeźwiającym naparze, warto wspomnieć, że owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu przed narodzeniem Chrystusa.

 

Prawdopodobnie w XIII bądź XIV w. przywieźli je kupcy arabscy do Jemenu, który do dziś dostarcza najdroższych i najlepszych odmian kawy. Jeśli wierzyć przekazom, w naszym kraju kawa pojawiła się dopiero w XVII w., po bitwie pod Wiedniem. Przyjmuje się, że nazwa kawy wywodzi się od znanego z jej uprawy regionu Kaffa w Etiopii, ale może także pochodzić od słowa kohwet oznaczającego siłę.

Ekspres ciśnieniowy

Niewątpliwie wszyscy smakosze dobrej kawy zgodzą się z jednym, że najlepszym ekspresem do jej parzenia jest ekspres ciśnieniowy, gdyż stworzone są w nim idealne warunki do maksymalnego uwolnienia z jej ziaren zarówno aromatu, jak i smaku. Dobry ekspres powinien być wyposażony w wbudowany młynek, dzięki któremu można zmielić kawę tuż przed zaparzeniem, uzyskując tym samym jeszcze intensywniejszy jej aromat. Nie będziemy się rozwodzić na budową i częściami tego cudownego urządzenia, ale przejdziemy od razu do spraw najistotniejszych. Wybierając ekspres, musimy zwrócić uwagę na moc grzałki. Najniższa posiada 800 W, najwyższa ponad 1200 W. Wiadomo, że im jest większa, tym szybciej parzy się kawa. Urządzenia różnią się także pojemnością zbiornika na wodę i filtra na kawę oraz poziomem ciśnienia, z jakim gorąca woda bądź para przechodzi przez pojemnik z kawą. I znów ta sama zasada: im ciśnienie wyższe, tym kawa jest lepsza, ale automatycznie urządzenie jest droższe.

Cena dzieli

Cena dzieli nam ekspresy na trzy typy: niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe oraz z systemem odśrodkowym.  Warto również wiedzieć, że wiele modeli ekspresów ciśnieniowych ma filtr zatrzymujący chlor, dzięki czemu możemy przygotować doskonałą kawę ze zwykłej wody z kranu. Są już ekspresy, które wyposażono w dozownik wody, czyli automat pobierający ją ze zbiornika dokładnie w takiej ilości, ile potrzeba do przyrządzenia określonej ilości kawy.  Rewelacyjne są również modele z programatorem czasowym, czyli ekspres „sam” zrobi nam kawę o określonej godzinie.  Najlepsze ekspresy wyposażone są również w regulator mocy naparu oraz odpowietrzacz, dzięki któremu nasze urządzenie nie będzie zawilgacać się od wewnątrz i tym samym dłużej pozostanie sprawne. Coraz częściej ekspresy wyposażone są w osobne zbiorniki na mleko, połączone z dyszą, dzięki której, aby dolać do kawy spienionego mleka, wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk. Przy zakupie nowego ekspresu warto także zwrócić uwagę na to, czy wymarzone urządzenie posiada bardzo przydatne w użyciu automatyczne programy czyszczenia i odkamieniania.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki