Logo Przewdonik Katolicki

Getsemani

PK
Fot.

Ogrodem Oliwnym od 1666 roku opiekują się franciszkanie. Nazwa Getsemani pochodzi od hebrajskiego wyrażenia Gat Szemanim tłocznia oliwek. Do dziś w ogrodzie rośnie siedem potężnych drzew oliwnych, które są pozostałością dawnego gaju oliwnego według tradycji właśnie one są niemymi świadkami wydarzeń ewangelicznych, które miały tu miejsce.

 

Ogrodem Oliwnym od 1666 roku opiekują się franciszkanie. Nazwa Getsemani pochodzi od hebrajskiego wyrażenia „Gat Szemanim” – „tłocznia oliwek”. Do dziś w ogrodzie rośnie siedem potężnych drzew oliwnych, które są pozostałością dawnego gaju oliwnego – według tradycji właśnie one są niemymi świadkami wydarzeń ewangelicznych, które miały tu miejsce.

Jedno z drzew oliwnych znajdujących się dzisiaj w ogrodzie zostało posadzone w 1964 roku przez papieża Pawła VI.

Na miejscu uświęconym modlitwą i agonią Jezusa za cesarza Teodozjusza (379-395) wzniesiono pierwszą bazylikę. W 1924 roku, na miejscu poprzedniej, powstała nowa świątynia – Bazylika Agonii. Z uwagi na wkład wiernych z wielu krajów w ufundowanie bazyliki w Getsemani jest ona zwana Kościołem Narodów. W jego centrum, w prezbiterium, znajduje się Skała Agonii.

Tekst i fot.: dm

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki