Logo Przewdonik Katolicki

Bank dla mojej firmy

Janusz Stelmach
Fot.

Każdy właściciel firmy, nawet tej najmniejszej, przyzna, że wybór właściwego banku to decyzja trudna, często okupiona przykrymi rozczarowaniami.

 

Nikonolli | Dreamstime.com


Firmy, znacznie częściej niż osoby indywidualne, załatwiają różne sprawy w banku. Ważne jest więc, by mieć partnera, który potrafi spojrzeć na potrzeby firmy, tak jak jej właściciel. Często więc jakość banku, firmy utożsamiają z pracownikami tej instytucji.
Tak więc zwykle dla małych firm od oferty czy prowizji ważniejsza jest osoba, która na co dzień załatwia ich sprawy w banku. Doradca, jak brzmi nazwa stanowiska takiego pracownika, często więcej wie o firmie niż małżonka lub małżonek właściciela.
Jednak czy zawsze mamy ufać naszemu doradcy? Stare przysłowie mówi: „Ufaj i sprawdzaj”.

A co powinniśmy sprawdzać?
Standardowo, jak to ma miejsce przy innych usługach bankowych, sprawdzamy opłaty i prowizje związane z rachunkiem bankowym. Spotkać możemy nawet prowizję od... obrotu na koncie. Wybierając ofertę sprawdźmy też usługi elektroniczne. Wygodne usługi internetowe pozwalają zaoszczędzić dużo czasu.
Jednak największe oszczędności dla firmy przynosi właściwy wybór kredytu, leasingu czy factoringu.
Niestety, dobry wybór musi nas kosztować dużo czasu.
Nawet najlepszy doradca bankowy nie odgadnie naszych potrzeb, jeśli dokładnie nie określimy, czego tak naprawdę oczekujemy.
Wybór kredytu czy leasingu dla firmy to jak wybór samochodu. Poznajmy więc dokładnie wszystkie cechy. O zaletach usłyszymy na wstępie rozmowy w banku. Pytajmy też o pozostałe kwestie.

Na co zwracać uwagę?
Kredyt dla firmy musimy być powiązany z celem. Kredyt obrotowy lub w rachunku bieżącym finansuje zakup towarów lub zapłatę za bieżące usługi. Kredyty te są udzielane na okres do  3 lat. Ważne, by spłata rat powiązana była z przepływami gotówki w firmie. W przeciwnym razie zamiast poprawić płynność, tylko ją pogorszy.
Kredyt inwestycyjny zaciągamy na zakup maszyn, samochodów czy budowę siedziby firmy. Wymienione powyżej środki trwałe służą firmie przez całe lata, więc spłata też może trwać długo, bo nawet 15 lat.
Leasing może finansować to samo, co kredyt inwestycyjny, jednak większość firm korzysta z leasingu przy zakupie samochodu z kilku przyczyn: firma leasingowa załatwia wszystkie formalności, a oferta często bywa tańsza od kredytu. Przy leasingu unikajmy, ze względów podatkowych, spłat przed terminem, to się nie opłaca.
Factoring to oprócz finansowania obrotu firmy także możliwość sprawdzenia potencjalnego odbiorcy, ubezpieczenie transakcji, raport ze spływu należności,
a nawet dochodzenie zagrożonych płatności. Wszystko to razem wzięte musi sporo kosztować, jednak nie musimy ze wszystkiego korzystać.

Warto porównywać oferty

Porównując jednak kredyt i leasing w dwóch bankach, prosimy o oferty na ten sam okres, z takimi samymi ratami, z podaniem wszystkich opłat łącznie
z ubezpieczeniem, jeśli bank tego wymaga.
W dzisiejszych czasach trudno prowadzić i rozwijać firmę bez współpracy z bankiem. Na trudnym konkurencyjnym rynku każda decyzja wymaga zebrania istotnych informacji. Na podstawie tych informacji podejmiemy kluczowe decyzje dla firmy. 
Nie oszczędzajmy swojego czasu przy wyborze  banku dla firmy.

Janusz Stelmach

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki