Logo Przewdonik Katolicki

Betlejemskie projekty ATS

ks. Dariusz Madejczyk
Fot.

Zmyślą o Betlejem stowarzyszenie prowadzi obecnie kilka projektów, zwracając szczególną uwagę na te aspekty życia ludzi, gdzie potrzeby są największe lub najpilniejsze. Emergency in Bethlehem Ten pierwszy spośród projektów odnosi się do pomocy dla chrześcijańskiej mniejszości w Betlejem....Zmyślą o Betlejem stowarzyszenie prowadzi obecnie kilka projektów, zwracając szczególną uwagę na te aspekty życia ludzi, gdzie potrzeby są największe lub najpilniejsze.


 „Emergency in Bethlehem”

 Ten pierwszy spośród projektów odnosi się do pomocy dla chrześcijańskiej mniejszości w Betlejem. Dotyczy on najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich, obejmuje najbiedniejszych mieszkańców miasta. Pieniądze zbierane w ramach projektu trafiają przede wszystkim do dzieci, które nie mają wsparcia we własnej rodzinie, nierzadko doświadczają przemocy we własnych domach. Z funduszu wspomagane są także osoby starsze, zwłaszcza samotne, które nie mogą liczyć na pomoc najbliższych. Trzeci cel, na który są przeznaczane fundusze z tego projektu, związany jest z zakupem leków dla chorych oraz opłaceniem niezbędnych operacji chirurgicznych.


 Mikrokredyty

 Od czasu, gdy Betlejem zostało otoczone murem uniemożliwiającym swobodne przemieszczanie się ludności, wiele osób straciło pracę. Niemożliwe stało się jej kontynuowanie dla ludzi pracujących dotąd na terenie Izraela. W trudnej sytuacji znaleźli się również młodzi, którzy kończąc szkoły, nie mogą znaleźć dla siebie zajęcia wewnątrz zamkniętego murem miasta. Mikrokredyty stanowią fundusz przeznaczony na wsparcie działalności związanej z tworzeniem nowych miejsc pracy. Korzystają z niego osoby, które próbują rozpocząć własną działalność, np. otwierając zakłady rzemieślnicze produkujące pamiątki i dewocjonalia czy małe sklepiki, w których sprzedaje się tego rodzaju towary. Poprzez mikrokredyty wspierane są również młode rodziny chrześcijańskie, które remontują mieszkania lub podejmują inne inicjatywy z myślą o własnej przyszłości. Dzięki tego rodzaju pomocy zachęca się ich do pozostania w mieście i wiązania przyszłości z Betlejem.


Praca dla młodzieży


 Życie w otoczonym murem mieście y w wielu młodych ludziach zabija nadzieję, zamyka ich na przyszłość. Żeby y j zmienić tę postawę, pokazać, że także w tych trudnych warunkach można myśleć o przyszłości, konieczne jest zapewnienie pracy tym, którzy kończą szkoły średnie i wyższe. Fundusz „Praca dla młodzieży”, wobec bardzo wysokiego bezrobocia w Betlejem, ma na celu tworzenie miejsc pracy dla ludzi młodych, zwłaszcza kończących szkoły wyższe. Tylko bowiem danie im pracy, a więc stworzenie warunków do życia, które pozwolą myśleć o przyszłości, może powstrzymać emigrację z miasta.


Jak wspomóc projekty?


 Wskazane powyżej projekty, a także wiele innych odnoszących się do różnych wspólnot i dzieł prowadzonych przez Kustodię Ziemi Święy p p tej, można wspierać poprzez stronę internetową Stowarzyszenia Ziemi Świętej (Associazione di Terra Saną y ta – w skrócie ATS), która znajduje się pod adresem www.ats.custodia. org.Witryna prowadzona jest obecnie w pięciu językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim. Na stronie znajdziemy numer konta bankowego we Włoszech, stowarzyszenie ma bowiem swoją główną siedzibę w Rzymie, a także specjalny panel, który pozwoli na bezpośrednie dokonanie wpłaty za pomocą karty kredytowej. W ten sposób można wesprzeć konkretne projekty wskazane na stronie WWW lub też wybrać formę ogólnej wpłaty na dowolny projekt. Jednocześnie przypominamy, że cały czas możliwe jest udzielenie wsparcia poprzez wpłaty na konto w Polsce uruchomione przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, złożone w ten sposób darowizny można odliczyć od podatku.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki