Logo Przewdonik Katolicki

Dialog międzykulturowy

PK
Fot.

Jakie działania społeczne można określić mianem dialogu międzykulturowego? - Dialog taki może objawiać się na różnych płaszczyznach życia społecznego. Osobiście bardzo związana jestem z kulturą turecką. Mam wielu znajomych muzułmanów mieszkających w Poznaniu. Są to ludzie nastawieni na współpracę na rzecz popularyzowania swojej tradycji w naszym kraju. Ostatnio...

Jakie działania społeczne można określić mianem dialogu międzykulturowego?

- Dialog taki może objawiać się na różnych płaszczyznach życia społecznego. Osobiście bardzo związana jestem z kulturą turecką. Mam wielu znajomych muzułmanów mieszkających w Poznaniu. Są to ludzie nastawieni na współpracę na rzecz popularyzowania swojej tradycji w naszym kraju. Ostatnio dzięki staraniom Fundacji Mevlana  oraz tureckich studentów uczących się w Poznaniu odbył się spektakl przedstawiający tradycję zakonu derwiszy.

Derwisz to turecki zakonnik?

- Obecnie zakonów derwiszy już nie ma. Jednak tradycja pozostała. Mężczyźni należący do społeczności derwiszy to ludzie świeccy, mający swoje życie zawodowe i rodzinne. Spotykają się raz w tygodniu na modlitwie, która polega na wirowaniu dookoła. W ten sposób pielęgnują ponadosiemsetletnią tradycję Semy – tańca wirujących derwiszy.  

Na czym polega działalność wspomnianej Fundacji Mevlana?

- Fundację założyli Turcy od wielu lat mieszkający w Polsce. Jej głównym celem jest nawiązywanie dialogu kulturowego i religijnego. Chodzi o to, by pokazać, że mając odrębną religię, można funkcjonować w jednym społeczeństwie, wyznając te same wyższe wartości jak przyjaźń, miłość czy tolerancja.   

Często organizowane są konferencje, dyskusje, na których rozmawia się o tym, co nas łączy, a co dzieli, sponsorowane jest wydawanie książek na temat islamu, by zmienić stereotypowe myślenie Polaków o tej religii. Fundacja pomaga także domom pomocy społecznej i domom dziecka w Polsce.

Muzułmanie są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi o odmiennych poglądach religijnych czy wywodzących się z innej kultury. Bardzo zależy im na dialogu. Ważne jest to, byśmy potrafili odrzucić wszelkie uprzedzenia, otworzyć się na wspólne działania, które pomogą nam wszystkim pielęgnować to, co dobre i piękne w naszych religiach. 

Rozmawiała: Monika Nowacka

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki