Jakie działania społeczne można określić mianem dialogu międzykulturowego?
- Dialog taki może objawiać się na różnych płaszczyznach życia społecznego. Osobiście bardzo związana jestem z kulturą turecką. Mam wielu znajomych muzułmanów mieszkających w Poznaniu. Są to ludzie nastawieni na współpracę na rzecz popularyzowania swojej tradycji w naszym kraju. Ostatnio dzięki staraniom Fundacji Mevlana oraz tureckich studentów uczących się w Poznaniu odbył się spektakl przedstawiający tradycję zakonu derwiszy.
Derwisz to turecki zakonnik?
- Obecnie zakonów derwiszy już nie ma. Jednak tradycja pozostała. Mężczyźni należący do społeczności derwiszy to ludzie świeccy, mający swoje życie zawodowe i rodzinne. Spotykają się raz w tygodniu na modlitwie, która polega na wirowaniu dookoła. W ten sposób pielęgnują ponadosiemsetletnią tradycję Semy – tańca wirujących derwiszy.
Na czym polega działalność wspomnianej Fundacji Mevlana?
- Fundację założyli Turcy od wielu lat mieszkający w Polsce. Jej głównym celem jest nawiązywanie dialogu kulturowego i religijnego. Chodzi o to, by pokazać, że mając odrębną religię, można funkcjonować w jednym społeczeństwie, wyznając te same wyższe wartości jak przyjaźń, miłość czy tolerancja.
Często organizowane są konferencje, dyskusje, na których rozmawia się o tym, co nas łączy, a co dzieli, sponsorowane jest wydawanie książek na temat islamu, by zmienić stereotypowe myślenie Polaków o tej religii. Fundacja pomaga także domom pomocy społecznej i domom dziecka w Polsce.
Muzułmanie są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi o odmiennych poglądach religijnych czy wywodzących się z innej kultury. Bardzo zależy im na dialogu. Ważne jest to, byśmy potrafili odrzucić wszelkie uprzedzenia, otworzyć się na wspólne działania, które pomogą nam wszystkim pielęgnować to, co dobre i piękne w naszych religiach.
Rozmawiała: Monika Nowacka