Logo Przewdonik Katolicki

Kabaret Starszych Panów

PK
Fot.

W dniach od 13-19 października w Krakowie odbędzie się już 44. Studencki Festiwal Piosenki. O randze tej imprezy świadczy fakt, iż jej laureatami są m.in. Ewa Demarczyk czy Grzegorz Turnau. Od 2004 r. istnieje Kapituła Nagrody im. Jacka Kaczmarskiego, który w 1977 roku właśnie podczas tego festiwalu zadebiutował piosenką Obława. W czasach PRL-u stanowił on bastion...

W dniach od 13-19 października w Krakowie odbędzie się już 44. Studencki Festiwal Piosenki. O randze tej imprezy świadczy fakt, iż jej laureatami są m.in. Ewa Demarczyk czy Grzegorz Turnau. Od 2004 r. istnieje Kapituła Nagrody im. Jacka Kaczmarskiego, który w 1977 roku właśnie podczas tego festiwalu zadebiutował piosenką „Obława”. W czasach PRL-u stanowił on bastion twórczego ducha i wolności. Obecnie dla wielu artystów udział w krakowskim festiwalu jest początkiem kariery.

 

 

Ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii pośród studentów uczelni medycznych wykazała, że większość z nich ma poważne problemy finansowe, które w wielu przypadkach kończą się rezygnacją z dalszej nauki. Co istotne, dotyczy to nie tylko żaków mających już własne rodziny czy pochodzących z mniejszości narodowych. Jak wykazało badanie, ich dług stanowi aż 40 proc. ich pensji i jest on rozłożony w czasie, przeciętnie na około 10 lat. Jak twierdzą eksperci, to właśnie jest jedna z przyczyn braku odpowiedniej liczby specjalistów na Wyspach. Młodzi ludzie borykający się z tego typu kłopotami muszą wybierać między nauką a zarabianiem na życie.

 

 

 

Radość z otrzymywania prezentów zmienia się z wiekiem, donoszą amerykańscy naukowcy. Jak wykazują ich badania, w przypadku ludzi młodych mających świadomość otrzymania nagrody pewne obszary ich mózgu są szczególnie aktywne przed i po fakcie wręczenia im upominku. Inaczej zaś reagują osoby starsze. Wiedza ta pomoże nie tylko w lepszym zrozumieniu procesu starzenia się, ale i procesie takich chorób jak np. parkinson czy uzależnienie od narkotyków, w których uszczerbku doznaje odpowiedzialny w mózgu „system nagrody”.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki