Logo Przewdonik Katolicki

Europejski Dzień bez Samochodu

PK
Fot.

26 września w Krakowie z inicjatywy Komisji Europejskiej odbędzie się Noc Naukowców, będąca okazją nie tylko do promocji osiągnięć polskiej nauki, ale i do przybliżenia pracy naukowców szerszej grupie społeczeństwa. Organizatorom w szczególny sposób zależy na zachęceniu młodych ludzi do wyboru kariery naukowej, stąd będą oni mięli okazję do zwiedzenia...

26 września w Krakowie z inicjatywy Komisji Europejskiej odbędzie się Noc Naukowców, będąca okazją nie tylko do promocji osiągnięć polskiej nauki, ale i do przybliżenia pracy naukowców szerszej grupie społeczeństwa. Organizatorom w szczególny sposób zależy na zachęceniu młodych ludzi do wyboru kariery naukowej, stąd będą oni mięli okazję do zwiedzenia sal laboratoryjnych oraz instytutów badawczych, jak np. Instytutu Ekspertyz Sądowych; wzięcia czynnego udziału w eksperymentach naukowych czy w pikniku na terenie Obserwatorium Astronomicznego, w czasie którego pod okiem astronomów i przy pomocy specjalistycznych urządzeń będzie można podziwiać gwiazdy.   

 

 

W dniach od 2-12 października we Wrocławiu odbędzie się IV Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku zgromadzi twórców z dziesięciu państw, w tym z Albanii, Bośni czy Portugalii. Dzięki licznym atrakcjom towarzyszącym tej imprezie, jak np. warsztaty dla tłumaczy, konferencje, spotkania z autorami, m.in. z Andrzejem Stasiukiem czy Wojciechem Kuczokiem, przegląd filmów opartych na opowiadaniach czy konkursy literackie i plastyczne, organizatorzy mają nadzieję na ponowne zainteresowanie odbiorców czytelnictwem.

 

 

Jak wykazują badania naukowców, w tym Jasona Rentfrowa z uniwersytetu w Cambridge, określony typ osobowości ma wiele wspólnego z miejscem naszego zamieszkania, a także z decyzją o przeprowadzce w konkretne miejsce. W dalszej zaś perspektywie może on nawet determinować nasze zachowanie, a nawet decydować o naszych wyborach, np. politycznych. Co więcej, nasza osobowość ma także wpływ na pozostałych mieszkańców: w regionach o wysokiej liczbie ekstrawertyków przodują zawody, w których interakcje społeczne pełnią ważną rolę, występuje tu też wysoki odsetek mieszkańców społecznie zaangażowanych.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki