Logo Przewdonik Katolicki

Faworyzowanie dzieci

Małgorzata Białecka
Fot.

Każde dziecko jest inne, nawet bliźnięta mogą mieć różne charaktery i temperamenty. Z jednej strony jest to oczywiste, a z drugiej wciąż zaskakuje rodziców. Jeżeli jedno z dzieci ma z natury bardziej spolegliwy charakter, a inne tzw. charakterek, może to łatwo (i to wbrew dobrej woli rodziców) doprowadzić do faworyzowania jednego z nich. Innymi czynnikami...

Każde dziecko jest inne, nawet bliźnięta mogą mieć różne charaktery i temperamenty. Z jednej strony jest to oczywiste, a z drugiej wciąż zaskakuje rodziców. Jeżeli jedno z dzieci ma z natury bardziej spolegliwy charakter, a inne tzw. charakterek, może to łatwo (i to wbrew dobrej woli rodziców) doprowadzić do faworyzowania jednego z nich. Innymi czynnikami sprzyjającymi niesprawiedliwemu traktowaniu dzieci są wspólne zainteresowania dzielone z jednym z dzieci, wspólne poglądy, podobny talent, podobne poczucie humoru.


 Rozpoznaj sytuację

 Wszystkie dzieci czasem mówią, że rodzice są „nie fair”, jednak jeżeli jedno z nich wciąż powtarza zdania typu: „Bo ty go kochasz bardziej niż mnie” lub „Zawsze stajesz po jej stronie”, warto zastanowić się, ile jest w tym prawdy. Może rzeczywiście więcej czasu spędzasz z jednym z dzieci lub czujesz, że jest ci ono emocjonalnie bliższe? To trudne, jednak pierwszym krokiem poradzenia sobie z faworyzowaniem dziecka jest konieczność stanięcia w prawdzie o swoich uczuciach.


Co możesz zmienić?


W pewnym stopniu możesz wpłynąć na swoje uczucia – popatrzeć na swoje dziecko z boku, tak jakby oczyma jego przyjaciół – zauważyć i docenić te cechy, które cenią w nim inni. Z drugiej strony, choć trudno jest zmienić swoje uczucia wobec drugiej osoby, na pewno masz wpływ na to, co robisz pod wpływem tych uczuć. Bardzo może pomóc ci mąż (żona). Poproś, by kilka dni poobserwował twoje zachowania wobec dzieci i postarał się wyłapać gesty, które świadczą o faworyzowaniu. Być może od razu, bez szczególnej obserwacji, współmałżonek potrafi to zrobić. Wiedząc, jak przejawia się faworyzowanie, możesz nad swoimi zachowaniami popracować tak, by być bardziej sprawiedliwym.


Spójrz na problem oczyma dziecka


Być może dziecko oskarża cię niesprawiedliwie, wtedy warto porozmawiać z nim, dlaczego tak czuje. Być może potrzebuje od ciebie więcej pomocy, niż się wydaje, a może brakuje mu wiary w siebie i potrzebuje silniejszego potwierdzenia z twojej strony, że doceniasz jego osiągnięcia? Pamiętaj, że „sprawiedliwie” nie oznacza „po równo”. Zdaję też sobie sprawę, że nie da się każdego obdarować miłością i uwagą według potrzeb, bo dzień ma tylko 24 godziny, jednak z pewnością uda się dostrzec to, co dla twojego dziecka najbardziej istotne i na tym się skoncentrować.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki