Logo Przewdonik Katolicki

Dni Fryderyka Chopina

PK
Fot.

W dniach 31 lipca do 2 sierpnia w Gdańsku odbędzie się XXIX Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Początkowo festiwal ten miał postać przeglądu kaszubskich grup folklorystycznych, w poprzednich latach prezentował dorobek muzyczny krajów nadbałtyckich. W tym roku będzie to prezentacja poszczególnych...

W dniach 31 lipca do 2 sierpnia w Gdańsku odbędzie się XXIX Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Początkowo festiwal ten miał postać przeglądu kaszubskich grup folklorystycznych, w poprzednich latach prezentował dorobek muzyczny krajów nadbałtyckich. W tym roku będzie to prezentacja poszczególnych regionów, tj. Laponii czy Karelii. Od 27-31 lipca zorganizowane zostaną warsztaty taneczne pod okiem artystów ze Szwecji, Danii i Polski, które uwieńczy Noc Tańca. Dodatkowo 5 sierpnia będzie można zobaczyć spektakl teatru BEAIVVAS z Laponii na podstawie sztuki lapońskiego poety Nilsa Aslak Valkeapaa.

 

Amerykańscy specjaliści od żywienia ustalili, że w rzeczywistości jedynie trzy zasady odchudzania się są naprawdę skuteczne, których przestrzeganie uchroni nas przed efektem jo-jo. Jak wynika z badań prowadzonych przez pracowników uniwersytetu Colorado w Denver, po pierwsze, należy prowadzić tzw. dziennik, w którym uczciwe  zapisujemy wszystko, co zjedliśmy. Pomaga to w uzmysłowieniu sobie, co głównie powoduje tycie. Drugi problem to unikanie, jak to nazwali dietetycy „wekeendowych słabości”, czyli  dogadzanie sobie w dni wolne od pracy. Trzeci warunek to grupy wsparcia tworzone nawet w miejscach pracy, dzięki którym ich członkowie mobilizują siebie nawzajem.

 

Duński artysta Olafur Eliasson, inspirowany sztuką ulicy oraz naturą, chciał przekonać mieszkańców Nowego Jorku do nowego spojrzenia na ich miasto. Stąd swoje ostatnie dzieło „Wodospady Nowego Jorku”, składające się z czterech kaskad różnej wielkości, umieścił pod brooklińskim mostem. Są one skonstruowane w taki sposób, że zmieniają się z biegiem dnia i pod wpływem zmiany pogody. Najpiękniej jednak wyglądają nocą, gdy są oświetlone.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki