Logo Przewdonik Katolicki

Maraton Lednicki

Patryk i Szymon
Fot.

Odpowiada: Krzysztof Buszkiewicz, dyrektor IV Maratonu Lednickiego Skąd wziął się pomysł na organizację maratonu w ramach spotkań lednickich? Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Maratonu Lednickiego był Wojciech Radziejewski, maratończyk z Poznania, który po rozmowie z ojcem Janem Górą uzyskał akceptację na włączenie maratonu w program spotkania młodzieży...

Odpowiada: Krzysztof Buszkiewicz, dyrektor IV Maratonu Lednickiego

 

Skąd wziął się pomysł na organizację maratonu w ramach spotkań lednickich?

– Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Maratonu Lednickiego był Wojciech Radziejewski, maratończyk z Poznania, który po rozmowie z ojcem Janem Górą uzyskał akceptację na włączenie maratonu w program spotkania młodzieży na Lednicy. W I Maratonie Lednickim uczestniczyło 16 osób. Organizatorem drugiego maratonu był Mateusz Hędzelek, do którego wraz z osobami z Kórnika zgłosiłem się, oferując pomoc. Dyrektorem zeszłorocznego maratonu byłem już ja.

Przez te lata wspólnie zebraliśmy cały sztab osób, które pomagają przy organizacji maratonu. Nad całością czuwa policja i służby medyczne. Liczne grono sponsorów wspiera maraton, począwszy od kolumny samochodów ubezpieczającej biegaczy, a skończywszy na produktach żywnościowych i napojach. Do maratonu włączyły się również parafie, przez tereny których przebiega trasa biegu. Proboszczowie wraz z licznymi wiernymi aktywnie pomagają przy organizacji, głównie poprzez przygotowanie postojów, podczas których maratończycy mogą coś zjeść, napić się i odpocząć przed kolejnym etapem.

 

Kto bierze udział w maratonie?

– Uczestnicy maratonu pochodzą z różnych regionów Polski. W tym roku do udziału zgłosili się także osoby z zagranicy (Czechy, Norwegia). Specjalny maraton został zorganizowany przez polskich żołnierzy w Afganistanie, którzy pobiegną mniej więcej w tym samym czasie, co ledniccy maratończycy. Biegacze są w różnym wieku, poczynając od młodzieży, która ukończyła 18 lat, a kończąc na 67-letnim uczestniku. Liczba uczestników z roku na rok jest coraz większa.

 

Jaki cel stawiają sobie maratończycy?

– Maraton Lednicki nosi imię Jana Pawła II. Uczestnicy biegu chcą przede wszystkim podziękować za życie naszego wielkiego rodaka, ale także prosić go o wstawiennictwo w ich intencjach. Każdy maratończyk, który przebiega 44,5 kilometry z Poznania na Lednicę, zabiera ze sobą osobiste prośby i podziękowania, które chce ofiarować Panu Bogu pod Bramą III Tysiąclecia.

 

 

 

 

Rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki