Logo Przewdonik Katolicki

Celebracja przyjaźni

PK
Fot.

To już dwunaste spotkanie młodych na lednickich polach. Tematem przewodnim będą słowa Chrystusa: Nazwałem was przyjaciółmi, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana. Dlatego szczególne zaproszenie Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie kieruje do tych, którzy pragną znaleźć przyjaciela lub za niego się pomodlić, a także do narzeczonych i małżonków,...

To już dwunaste spotkanie młodych na lednickich polach. Tematem przewodnim będą słowa Chrystusa: „Nazwałem was przyjaciółmi”, zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana. Dlatego szczególne zaproszenie Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie kieruje do tych, którzy pragną znaleźć przyjaciela lub za niego się pomodlić, a także do narzeczonych i małżonków, którzy budują swoją miłość na fundamencie przyjaźni z Jezusem i między sobą. – Nowoczesność oferuje nam pustkę, brak więzi i płytkie relacje. I dlatego pragniemy uzdrowienia więzi, relacji i wypełnienia tej pustki przestrzenią międzyludzką, tym że jesteśmy z sobą, ale i jesteśmy również dla siebie z powodu Jezusa – mówi Jan Góra OP, duszpasterz akademicki.

 

Z tematem przyjaźni wiążą się dwa nabożeństwa. Na pierwsze z nich – Nabożeństwo Prawdziwego Oblicza – potrzebne będą maski, które młodzież ma przywieźć ze sobą. Symbolizują one oddalenie od Chrystusa i od drugiego człowieka, nieszczerość i fałsz we wzajemnych relacjach. Dlatego podczas nabożeństwa nastąpi ich zdjęcie. Będzie to symboliczny gest stanięcia w prawdzie przed Panem Bogiem. Jan Góra OP: – Na co dzień zakładamy maski wobec siebie, chowamy się. To nabożeństwo ma nam uświadomić, że maskę trzeba zdjąć. Zwłaszcza przed Panem Jezusem musimy bezwzględnie trwać bez maski, musimy szczerze patrzeć sobie w oczy.

 

Po zdjęciu masek i po posmarowaniu twarzy specjalnym kremem, który otrzymają uczestnicy spotkania, każdy odbije na chustach swoje oblicze, prawdziwą twarz, którą pokazuje się tylko prawdziwemu przyjacielowi. Następnie chusty zostaną przywiązane do baloników i uniesione do nieba – do Jezusa, by Jemu, najlepszemu Przyjacielowi, pokazać nasze prawdziwe oblicze. Z kolei maski zostaną zebrane i spalone podczas Mszy Świętej.

 

Drugie nabożeństwo to Przestrzenie Przyjaźni. – Jego celem jest pokazanie, w których przestrzeniach przyjaźń powinna szczególnie istnieć – wyjaśnia Jan Góra OP. – Jest to m.in. przestrzeń rodzinna, przestrzeń między małżonkami, narzeczonymi, a także przestrzenie rozwijające się w miejscach pracy, w szkole, na studiach, w parafii. Wreszcie jest to przestrzeń naszej wiary. Nabożeństwo będzie miało formę kolorowej procesji, w której pójdą razem grupy ludzi, którzy żyją w przyjaźni w ramach różnych przestrzeni.

 

Jak co roku uczestnicy Lednicy 2008 otrzymają symbole lednickie. Będą wśród nich dwie rybki, symbolizujące przyjaźń z Chrystusem i nasze ludzkie przyjaźnie. Jedną będzie można zatrzymać dla siebie, a drugą ofiarować swojemu przyjacielowi. Ponadto każdy uczestnik otrzyma obrazek z lednickim krzyżem i błogosławieństwem Benedykta XVI oraz – z okazji roku św. Pawła – Listy Apostoła narodów. A Kapłani otrzymają specjalne lednickie stuły.

 

Jarek Czyżewski

 

 

 

 

Możesz zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszym jest prawdziwy przyjaciel.

[św. Jan Chryzostom]

 

 

Najważniejsza jest wspólnota

 

Na Lednicy byłem pięć razy. Jeździłem zafascynowany niepowtarzalną atmosferą tego spotkania i świadectwem przyjeżdżających tam osób. Zawsze bardzo lubiłem słuchać specjalnie przygotowywanych na ten dzień przemówień papieża. Mam ze spotkań lednickich wiele pięknych wspomnień: niezapomniane rozmowy, wyjątkowe modlitwy, piękne nabożeństwa, bogactwo symboli lednickich. Pamiętam też, jak jednego razu była wielka ulewa. Całe spotkanie spędziliśmy we czterech pod jednym parasolem, grzejąc się jedną świeczką. To było niezapomniane przeżycie! Jednak, czy w deszczu, czy pod gwiazdami na Lednicy zawsze najważniejsze jest poczucie wspólnoty. To właśnie ono Lednicę wyróżnia i przyciąga na nią tak wielu młodych.

 

Dawid, 25 l., student

 

 

 

To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje odda za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni Pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mojego. Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał – aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w Imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

J 15, 12-17

 

Program Lednicy 2008

 

Od 8.00 powitanie pielgrzymów lednickich w recepcjach (odbiór lednickich symboli). W namiocie Kaplicy możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu do czasu rozpoczęcia spotkania. W wyznaczonych miejscach okazja do spowiedzi.

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

17.00 Rozpoczęcie spotkania

18.00 Nabożeństwo Prawdziwego Oblicza

19.00 Wybór Chrystusa

19.30 Msza Święta

21.37 Duchowa obecność Jana Pawła II

22.00 Przesłanie Benedykta XVI

22.15 Adoracja – procesja z Najświętszym Sakramentem

22.45 Przestrzenie przyjaźni

00.00 Przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.lednica2000.pl.

 


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki