Logo Przewdonik Katolicki

Kolory liturgiczne

Patryk i Szymon
Fot.

Po co są kolory w liturgii? Kolory moją nam zwrócić uwagę na to, że kapłan przy ołtarzu wykonuje czynności święte. Mają one wyróżnić kapłana, dlatego kolorów używa się w zasadzie podczas wszystkich czynności liturgicznych. Sam kolor ma podkreślić i symbolizować, co przeżywamy w dane święto czy w okresie liturgicznym. Symbolika kolorów ewoluowała...

Po co są kolory w liturgii?

– Kolory moją nam zwrócić uwagę na to, że kapłan przy ołtarzu wykonuje czynności święte. Mają one wyróżnić kapłana, dlatego kolorów używa się w zasadzie podczas wszystkich czynności liturgicznych. Sam kolor ma podkreślić i symbolizować, co przeżywamy w dane święto czy w okresie liturgicznym. Symbolika kolorów ewoluowała na przestrzeni lat. Jest też zależna od danej kultury. Innych kolorów używa się np. w krajach azjatyckich czy afrykańskich, w których symbolizują zupełnie coś innego niż np. w naszej kulturze.

 

Jakie kolory stosuje się w Polsce?

– Kolor biały wyraża przede wszystkim radość, ale także bóstwo, czystość. Używany jest podczas wszystkich świąt Pańskich (tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc), w święta maryjne oraz w święta świętych Pańskich, którzy nie byli męczennikami.

Kolor zielony symbolizuje życie, nadzieję i jest stosowany przez cały okres zwykły, czyli przez większą część roku liturgicznego.

Kolor czerwony z jednej strony wyraża królewskość, z drugiej krew. Jest także symbolem Ducha Świętego. Stosuje się go m.in. w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek, Zesłanie Ducha Świętego, a także we wspomnienia świętych męczenników.

Kolor filetowy wyraża pokutę. Stosuje się go podczas Adwentu, Wielkiego Postu i nabożeństw pokutnych. Można używać go także podczas Mszy pogrzebowych zamiast koloru czarnego, który wychodzi już z użycia.

Szczególnym kolorem jest kolor różowy, gdyż stosuje się go tylko w 2 niedziele roku. Jest to 3. Niedziela Adwentu oraz 4. Niedziela Wielkiego Postu. Niedziele te przypadają po połowie danego okresu.

Ciekawym przypadkiem jest kolor niebieski, który nie występuje w przepisach liturgicznych. W święta maryjne powinno używać się koloru białego, choć w niektórych parafiach znajdziemy ornaty niebieskie.

 

Co oznacza kolor złoty?

– Jest to bardziej uroczysty kolor i może zastąpić każdy inny prócz fioletowego. Może być używany, gdy dana wspólnota przeżywa ważną uroczystość, dla podkreślenia jej rangi. Kolor ten używany jest np. podczas Mszy z udziałem biskupa, podczas odpustu. 

 

Rozmawiali:

Szymon Puchalski

Patryk A. Nachaczewski

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki