Logo Przewdonik Katolicki

Ekumeniczny Poznań

Wojciech Nowicki
Fot.

Spotkaniu i wspólnej modlitwie z braćmi z Taizé będzie towarzyszyło hasło: Dajmy się porwać mocy zmartwychwstania. Organizatorzy, czyli Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, zapraszają do kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu już od godz. 10. Dzień rozpocznie się od wprowadzenia...

Spotkaniu i wspólnej modlitwie z braćmi z Taizé będzie towarzyszyło hasło: „Dajmy się porwać mocy zmartwychwstania”. Organizatorzy, czyli Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, zapraszają do kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na os. Bohaterów II Wojny Światowej w Poznaniu już od godz. 10. Dzień rozpocznie się od wprowadzenia biblijnego przygotowanego przez jednego z braci z Taizé. Nawiązuje ono do hasła spotkania, które jest fragmentem listu brata Aloisa na 2008 rok. Po biblijnym rozmyślaniu będzie okazja do wymiany myśli w małych grupach. O godz. 13 przewidziana jest modlitwa popołudniowa, a następnie obiad na placu przed kościołem. Od godz. 15 uczestnicy odwiedzą hospicjum i domy wspólnoty Arka, które określono miejscami cierpienia i nadziei. – Chcemy, by przykład życia osób, które tam spotkamy, był dla młodych uczestników inspirujący – mówi Ela Siodła, współorganizatorka spotkania. Prócz tego w programie przewidziane są odwiedziny u sióstr karmelitanek na Wzgórzu św. Wojciecha, wprowadzenie w tajemnice ikon prawosławnych oraz spacer śladami źródeł chrześcijaństwa. – Przewidujemy również spotkanie dotyczące polsko-niemieckiego pojednania. Tu zaprosimy osoby, które całym swoim życiem do tego dążą. Miejscem tego spotkania będzie most Biskupa Jordana; most, który łączy dwa brzegi, który jest nowy i stary zarazem – opowiada Ela Siodła. Na godz. 17.30 przewidziany jest podwieczorek, a po nim film o bracie Rogerze, założycielu Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé. Jak zapewniają organizatorzy, propozycji warsztatów będzie więcej.

 

Kulminacyjnym punktem programu będzie czuwanie modlitewne o godz. 19, które poprowadzi brat Alois, obecny przełożony Wspólnoty z Taizé. Czuwanie będzie wyglądało podobnie jak modlitwy w Taizé, tzn. wspólny śpiew, Słowo Boże, kilkuminutowa cisza, modlitwa powszechna i krótkie rozważanie brata Aloisa. Na modlitwie będzie obecny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Na modlitewne spotkanie przyjedzie też młodzież z Niemiec. Ela Siodła: – Jest to nasza odpowiedź na gest Niemców, którzy zaprosili nas na podobne spotkanie w 2006 r. Do Berlina pojechało wówczas ponad stu poznaniaków.

 

Zaproszenie na wspólną modlitwę o jedność chrześcijan kierowane jest do wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza do ludzi młodych w wieku od 15 do 30 lat. Chęć udziału w spotkaniu ekumenicznym należy zgłosić na stronie internetowej www.71250.org do 12 kwietnia br.; można zgłaszać się zarówno indywidualnie, jak  i grupowo. Ci, którzy będą chcieli wziąć udział w niedzielnej Eucharystii w katedrze o godz. 10, będą mogli przenocować w warunkach pielgrzymkowych; należy zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.

 

Wojciech Nowicki

 

 

Dajmy się porwać mocy zmartwychwstania

 

Ewangelia zachęca nas, byśmy uczynili pierwszy krok w stronę drugiego człowieka, nie mając z góry pewności, że spotkamy się z wzajemnością. Są sytuacje, szczególnie wtedy, gdy zostały zranione uczucia, kiedy pojednanie wydaje się nieosiągalne. Pamiętajmy, że samo pragnienie pojednania jest już jego początkiem. Chrystus bierze na siebie to, co wydaje się nie do rozwiązania, i Jemu możemy powierzyć to, co wymaga uzdrowienia. Tak przygotowujemy się, żeby wykorzystać okazję do zrobienia pierwszego, nawet bardzo małego, kroku w stronę uspokojenia sytuacji. Pojednanie może do głębi przemienić nasze społeczeństwa. Duch Chrystusa zmartwychwstałego odnawia oblicze ziemi. Dajmy się porwać mocy zmartwychwstania. Niech nas nie zniechęca nadmiar skomplikowanych problemów. Nie zapominajmy, że możemy zaczynać od małych rzeczy. Kościół jako komunia nas wspiera, jest on dla wszystkich miejscem przyjaznym. Dla nas Kościół jest jak matka, która wysłuchuje swoje dzieci, przygarnia je, pociesza.

 

Fragment listu brata Aloisa na 2008 rok

 

 

Przyjdź i zobacz!

 

Dlaczego warto wziąć udział w spotkaniu modlitewnym w duchu Taizé? Będzie to okazja, by spotkać się z wieloma młodymi ludźmi, którzy podobnie myślą i czują, choć w dużej różnorodności. Będzie się można przekonać, że w Kościele jest miejsce dla młodych ludzi. Tym, który nas wszystkich łączy, jest Jezus Chrystus. Będzie zatem można spotkać Pana Boga także w drugim człowieku (rozmowa w grupach, odwiedziny). Kto nie był wcześniej w Taizé, będzie miał możliwość spotkania braci stamtąd. Na spotkanie przyjadą też księża – będzie to zatem dobra okazja do spowiedzi św. lub rozmowy z duszpasterzem.

 

Od 24 lutego przez dwa tygodnie gościły w Poznaniu Verena z Niemiec i Luiza z Anglii, które pomagają w Taizé.  Odwiedzały różne poznańskie szkoły i duszpasterstwa akademickie. Na spotkaniach opowiadały o tym, jak wygląda tydzień w Taizé, i zachęcały młodych do udziału w kwietniowym spotkaniu modlitewnym. Odwiedziły trzynaście szkół i poprowadziły lekcje w ponad sześćdziesięciu klasach. Jak mówiły, był to dla nich owocny czas. Wyjechały pod wrażeniem spotkań z poznaniakami. Bardzo spodobało im się nasze miasto. Mają nadzieję, że wrócą do Poznania na spotkanie modlitewne.

 

Ela Siodła

współorganizatorka spotkania

Modlitwa nigdy nie będzie przeżytkiem. Jest to bowiem ten rodzaj nawiązywania łączności, który nie jest naszą własnością.

[brat Roger]

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki